Trwa ładowanie...

Do 2020 r. powinna być gotowa trasa z Gdyni do Lęborka

Do 2020 r. ma być gotowy liczący 61 km odcinek trasy S6 z Gdyni do Lęborka, zwany Trasą Kaszubską lub Lęborską. Koszt budowy szacowany jest na ponad 4,5 mld zł. Inwestycja jest przewidziana do realizacji w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.

Do 2020 r. powinna być gotowa trasa z Gdyni do LęborkaŹródło: WP.PL, fot: Janek Kaliński
d32zo86
d32zo86

W poniedziałek w Gdańsku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przekazała decyzję środowiskową dotyczącą budowy 61 km Trasy Kaszubskiej gdańskiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Trasa S6, która będzie częścią połączenia Trójmiasta ze Szczecinem ma ogromne znaczenie dla regionu. Ma zastąpić obecną drogę krajową nr 6, która stanie się drogą gminną i zostanie przekazana samorządom.

Przygotowanie decyzji środowiskowej trwało rekordowo długo, bo prawie 3 lata. Hanna Dzikowska, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku tłumaczy, że jest to najobszerniejsze opracowanie, jakie powstało w historii gdańskiego oddziału RDOŚ. Dokument liczy prawie 150 stron.

Wyjaśniła, że "droga, jak na nasze warunki, jest długa i przechodzi przez tereny bardzo urozmaicone pod względem środowiskowym i społecznym".

W decyzji określono dopuszczone terminy prowadzenia robót, wskazano elementy ochrony wód, siedlisk, gatunków zwierząt oraz usytuowania ekranów akustycznych, które muszą znaleźć się w projekcie budowlanym. Wyznaczone zostały miejsca, gdzie mają być wykonane ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt, bądź inne działania ograniczające negatywne oddziaływanie drogi.

d32zo86

Trasa Kaszubska ma przebiegać przez tereny atrakcyjne przyrodniczo, szczególnie w rejonie Szemuda, gdzie są jeziora lobeliowe oraz w dolinie rzeki Łeby. Dzikowska poinformowała, że na 61-kilometrowym odcinku drogi ma być ponad 100 przejść i przepustów dla zwierząt, w tym 8 dla zwierząt dużych. Planowanych jest ok. 130 odcinków ekranów akustycznych po obu stronach drogi, każdy o długości od 100 do 300 metrów długości.

Na 61-kilometrowej trasie znajduje się ok. 100 budynków do wyburzenia.

Zastępca dyrektora gdańskiego oddziału GDDKiA, Waldemar Chejmanowski powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek, że w ciągu miesiąca może być ogłoszony przetarg na koncepcję programowo-przestrzenną drogi. Przygotowanie tego dokumentu może potrwać ok. 1,5 roku.

Potem może być ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy projektu budowlanego i jednocześnie wykonawcy robót budowlanych. To także może potrwać ok. 1,5 roku. Przewiduje się, że budowa Trasy Kaszubskiej może się rozpocząć za ok. 3 lata i potrwać ok. 2,5 - 3 lat.

d32zo86

Chejmanowski powiedział, że na realizację inwestycji potrzeba ok. 4,5 mld zł. Ocenia, że ta szacowana cena powinna się zmniejszyć o ok. 25-30 procent. Inwestycja nie ma jeszcze zabezpieczenia finansowania. Projekt znajduje się w załączniku nr 2 Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Inwestycja może być dofinansowana z programu Infrastruktura i Środowisko.

Dwujezdniowa trasa ma zacząć się na węźle obwodnicy Trójmiasta, Gdynia Wielki Kack następnie przez Chwaszczyno i Szemud dotrzeć do Lęborka. Planowane jest przedłużenie trasy z Lęborka do Słupska.

Trwają już prace dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla trasy S6 na odcinku z Lęborka do Słupska. Chejmanowski nie wyklucza, że ten odcinek może też być gotowy ok. 2020 roku.

d32zo86
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32zo86

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj