Trwa ładowanie...
d3uenym
d3uenym

Do końca sierpnia TP przygotuje nową wersję Karty Równoważności

Do końca sierpnia Telekomunikacja Polska (TP) przygotuje nową wersję tzw. Karty Równoważności, która ma m.in. poprawić jakość usług hurtowych operatora - poinformowała w poniedziałek Hanna Kontkiewicz, szefowa zespołu, który przygotowuje Kartę.
Share
d3uenym

Tzw. Karta Równoważności zakłada m.in. traktowanie innych operatorów na równi z tą częścią TP, która dotyczy sprzedaży detalicznej, poprawę jakości usług hurtowych, monitoring usług oraz szkolenia pracowników TP.

Operator przesłał pierwszą wersję Karty w marcu do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ponieważ sprzeciwia się planom UKE dot. podziału spółki na część hurtową i detaliczną. Zdaniem TP, Karta ma przynieść efekty podobne do podziału, ale jej wprowadzenie ma być dla operatora mniej kosztowne.

UKE chce podzielić TP, ponieważ - zdaniem Urzędu - zagwarantuje to konkurencyjność na rynku. UKE uważa, że rynek może być konkurencyjny tylko wtedy, gdy wszyscy jego uczestnicy, nie wyłączając części detalicznej Grupy TP (np. PTK Centertel), będą korzystać z infrastruktury TP na tych samych warunkach, a to przełoży się na niższe ceny rozmów telefonicznych i internetu.

d3uenym

Zdaniem prezes UKE Anny Streżyńskiej, propozycje TP przedstawione w pierwszej wersji Karty są "powierzchowne", chodzi m.in. o to, że wyodrębniona ze spółki część hurtowa TP nie ma jasno określonych celów biznesowych.

Dlatego TP postanowiła przygotować nową wersję Karty. W poniedziałek, podczas organizowanej przez UKE debaty dot. Karty Równoważności, przedstawiciele TP poinformowali, że do końca sierpnia przygotowana zostanie "dopracowana", druga wersja dokumentu. Do 1 września ma być ona przedstawiona Urzędowi.

Kontkiewicz wyjaśniła, że w pracach nad nową wersją chodzi m.in. o usprawnienie współpracy między operatorami, w tym zawieranie umów hurtowych.
_ Powstaje rozwiązanie, które ma informować operatorów o awariach sieciowych _ - zaznaczyła. Dodała też, że TP przygotowuje szkolenia dla pracowników dot. równego traktowania klientów detalicznych TP.

Kontkiewicz zaznaczyła, że nowe rozwiązania w projekcie będą wymagały uzgodnień z innymi operatorami i UKE, a wdrożenie Karty zmian w Prawa telekomunikacyjnym.

W grudniu 2008 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska wszczęła postępowanie w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną. Poinformowała też, że decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu roku. W takiej sytuacji podział TP dokonałby się w 2010 r. Do tego czasu UKE zamierza przeprowadzić szereg analiz rynkowych dotyczących podziału.

d3uenym

Podziel się opinią

Share
d3uenym
d3uenym