Do końca tego roku rozpoczną się kolejne 41 odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego

...

06.07. Warszawa (PAP) - Do końca 2012 roku rozpoczną się kolejne 41 odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego - podało w komunikacie Ministerstwo Środowiska .

"Do tej pory wykonano w Polsce 23 otwory, w toku jest dalszych 6 odwiertów. Do końca 2012 roku rozpoczną się kolejne 41 odwierty. Praktycznie cały czas w Polsce są prowadzone wiercenia. (...) Im więcej odwiertów wykonamy w krótkim czasie, tym szybciej uzyskamy potwierdzenie naszych przewidywań co do zasobów gazu łukowego w złożach" - poinformował cytowany w komunikacie Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Woźniak pozytywnie ocenia nawiązanie współpracy przy poszukiwaniu surowca przez pięć polskich firm - PGNiG, KGHM, PGE, Tauron i Eneę.

"Dzięki porozumieniu o połączeniu ich sił oraz zasobów, koncesja Wejherowo ma szansę stać się miejscem pierwszego wydobycia gazu z łupków na skalę przemysłową. Skala planowanych na tej koncesji inwestycji stanie się wzorcem dla innych koncesji" - poinformował.

Na zlecenie ministra środowiska realizowany jest od początku 2012 r. projekt badawczy, którego celem jest kompleksowa ocena oddziaływania eksploatacji gazu ze złóż niekonwencjonalnych na środowisko. Finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a realizuje go Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Zakończenie projektu, obejmującego swoim zasięgiem pięć obszarów badawczych (w regionie pomorskim, podlaskim oraz lubelskim) przewidziane jest na koniec 2013 roku.

"Celem projektu jest m.in. dalsze badanie możliwych oddziaływań procesu eksploatacji gazu ze złóż niekonwencjonalnych na środowisko i opracowanie najlepszych praktyk w zakresie monitoringu środowiskowego oraz rekultywacji terenów objętych eksploatacją gazu ze złóż niekonwencjonalnych, jak również szczegółowych wytycznych do wykonywania raportów i przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko" - podano w raporcie.

Badania swoim zakresem obejmą m.in. zasoby wód gruntowych i powierzchniowych, krajobraz, glebę, hałas oraz emisje do powietrza.

Rozpoczęcie prac terenowych nastąpi w sierpniu. (PAP)

morb/ jtt/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)