Trwa ładowanie...
d3acunp

Do pierwszych obniżek stóp proc. NBP może dojść na początku 2012 - Pekao SA (opinia)

12.09. Warszawa (PAP) - RPP w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej powstrzyma się ze zmianami parametrów polityki monetarnej, a już pod koniec tego roku może zacząć...

d3acunp
d3acunp

12.09. Warszawa (PAP) - RPP w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej powstrzyma się ze zmianami parametrów polityki monetarnej, a już pod koniec tego roku może zacząć wyraźniejszą dyskusję na temat obniżek stóp procentowych, do których mogłoby dojść na początku przyszłego roku - uważają ekonomiści z banku Pekao SA.

"Wypowiedzi członków RPP z ostatnich tygodni wyraźnie wskazują na to, że cykl podwyżek stóp procentowych najprawdopodobniej się zakończył. Reprezentatywnym podsumowaniem i streszczeniem obecnych poglądów Rady wydają się słowa Prezesa NBP, który wskazał, że +inflacja nieco odpuszcza, a gospodarka zwalnia. Myślę, że za wcześnie jest, by ogłosić jakąś zasadniczą zmianę w nastawieniu polityki pieniężnej, ale osobiście uważam, że dzisiaj zapał do podnoszenia stóp procentowych jest znacznie niższy niż w pierwszej połowie roku+ (wywiad dla Obserwatora Finansowego NBP, 25.08). Istotnie, napływające od kilku tygodni dane wskazują na wyraźne spowolnienie gospodarcze w skali globu - co przekładać się będzie również na słabsze perspektywy wzrostu naszej gospodarki" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z banku Pekao.

"Na to nakładają się wyraźne spadki na giełdach, oraz intensyfikacja obaw z jednej strony o sytuację gospodarczą w USA, z drugiej zaś strony o stabilność finansów niektórych krajów strefy euro. W takim kontekście RPP w najbliższych miesiącach najpewniej powstrzyma się ze zmianami parametrów polityki monetarnej. Biorąc pod uwagę perspektywę spowolnienia gospodarczego w drugiej połowie roku, jak również w roku przyszłym (Projekcja Inflacji NBP zakłada wzrost w 2012 na poziomie 3,2 proc., co jest bardzo bliskie także naszej prognozie) oraz perspektywę zbliżenia się inflacji do celu RPP już w pierwszej połowie przyszłego roku, sądzimy, że Rada może zacząć wyraźniejszą dyskusję na temat obniżek stóp procentowych już pod koniec tego roku, zaś do pierwszych obniżek mogłoby dojść na początku roku przyszłego" - dodali.

INFLACJA W CELU NA PRZEŁOMIE PIERWSZEGO I DRUGIEGO KWARTAŁU 2012

d3acunp

Ekonomiści z Pekao SA uważają, że cel inflacyjny 2,5 proc. powinien zostać osiągnięty na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku.

"Perspektywa przyszłego roku wskazuje na prawdopodobnie szybkie obniżenie się wskaźnika CPI już w pierwszym kwartale 2012 roku. Jeśli czynniki podażowe (głównie ceny produktów rolnych) i administracyjne i regulacyjne (rząd nie zdecyduje się na podwyżki stawki VAT, a m.in. ceny energii wzrosną zgodnie z historycznymi scenariuszami), cel inflacyjny powinien zostać osiągnięty na przełomie pierwszego i drugiego kwartału" - napisali.

"Osłabienie koniunktury światowej i ograniczona dynamika zmian w wycenie kontraktów terminowych na produkty żywnościowe, (pomimo iż ich poziomy wciąż oscylują na wysokim poziomie i oczekiwania dotyczące kształtowania się cen produktów rolnych obarczone są ryzykiem w stronę wyższych cen), wspierają scenariusze zakładające ograniczenie presji inflacyjnej również w Polsce" - dodali.

"Obecnie nasze szacunki zakładają, iż średnia inflacja uplasuje się w 2011 roku na poziomie ok. 4,0 proc., a w roku 2012 na poziomie 2,8 proc. (zakładając stopniowy wzrost wskaźnika CPI w drugiej połowie 2012 roku)" - oceniają ekonomiści z Pekao.

d3acunp

Wskazują oni także, że inflacja bazowa utrzymała tendencję wzrostową od początku roku.

"Scenariusz NBP dotyczący cen konsumenta z wykluczeniem cen żywności, energii i paliw zakładał ukształtowanie się średniego poziomu wskaźnika inflacji bazowej netto na poziomie 2,1 proc. w 2011 roku. Tyle wyniosła średnia owego wskaźnika od stycznia do lipca 2011. Kolejne miesiące przyniosą stopniowe spadki inflacji bazowej netto, czemu będzie pomagać m.in. baza w drugiej połowie roku 2010" - napisali.

"Niemniej jednak w naszej ocenie tempo spadku inflacji bazowej netto będzie bardzo stopniowe, stąd nasze szacunki nt. średniego poziomu inflacji bazowej netto w 2011 są nieco wyższe (ok. 2,4 proc.). W roku 2012 dynamika zmian cen na poziomie bazowym powinna stabilizować się w okolicach średnio 2,0 proc. r/r" - dodali.(PAP)

jba/ jtt/

d3acunp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3acunp