Do pracy w Polsce przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. Również specjalistów i menedżerów

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2012 r. zatrudnienie w Polsce znalazło ponad 40 tys. obcokrajowców – niemal dwukrotnie więcej niż w 2008 r. Jak sobie radzą w naszym kraju?

Do pracy w Polsce przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. Również specjalistów i menedżerów
Źródło zdjęć: © mat. prasowe/Mikko Savusalo z firmy Kemira

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2012 r. zatrudnienie w Polsce znalazło ponad 40 tys. obcokrajowców – niemal dwukrotnie więcej niż w 2008 r. Jak sobie radzą w naszym kraju?

Przyjazd obcokrajowców do Polski to w dużej mierze zasługa dynamicznie rozwijającego się w kraju sektora usług biznesowych, który przyciąga coraz więcej dobrze wykształconych specjalistów i doświadczonych menedżerów z zagranicy.

- Na przyjazd do Polski i pracę w naszym kraju decyduje się coraz więcej obcokrajowców. Coraz częściej są wśród nich doświadczeni menedżerowie i specjaliści, których przyciąga przede wszystkim rozwijający się w bardzo szybkim tempie sektor nowoczesnych usług biznesowych. Z rozmaitych szacunków wynika, że w tym sektorze zatrudnionych jest od 10 do 15 proc. wszystkich zatrudnionych w naszym kraju obcokrajowców - mówi Marte Aserigadu, Delivery Manager z Hays Poland.

Kusząca Polska

Polska, jako kraj na dorobku, mający duże perspektywy wzrostu i stosunkowo tanią, jednak dobrze wykształconą kadrę, stała się atrakcyjnym miejscem lokowania kapitału, zwłaszcza dla firm z sektora outsourcingu. Wg danych ABSL, w Polsce działa już ponad 400 różnorodnych centrów usług z zagranicznym kapitałem, zatrudniających ponad 110 tys. osób. Używa się w nich łącznie aż 34 języki, co tworzy bardzo ciekawy, zróżnicowany kulturowo i zadaniowo rynek pracy.

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla obcokrajowców. Przyjeżdżają tu już nie tylko ci, których zmusiło widmo kryzysu w ich kraju. Coraz częściej są to wykwalifikowani specjaliści, a nawet doświadczeni managerowie, którzy postrzegają kilkuletnie kontrakty w Polsce, jako istotny krok w swojej karierze.

- Przyjechałem do Polski na dwuletni kontrakt i mam nadzieję dobrze wykorzystać ten czas. Praca w multikulturowym zespole jest bardzo motywująca i inspirująca. Można się wiele nauczyć poprzez obserwację, jak inni rozwiązują problemy, jakie mają podejście i jak działają - mówi Mikko Savusalo, który kilka tygodni temu przyjechał z Finlandii do pracy w gdańskim centrum usług biznesowych fińskiej Kemiry.

Oprócz niego w centrum tym pracują już Hiszpanie, Finowie, Holendrzy, Duńczycy czy Amerykanie. Do Polski coraz częściej przyjeżdżają też jednak Niemcy czy Brytyjczycy.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w samym 2012 roku przyjechało zza granicy ponad 15 tys. specjalistów, których w większości skupiły cztery główne dla tego sektora aglomeracje: Warszawa - w całym województwie mazowieckim zatrudnienie znalazło ok. 12 tys. specjalistów, Kraków - w woj. małopolskim ok. 1 500, Wrocław -w woj. dolnośląskim ok. 1100 i Trójmiasto - w woj. pomorskim ok. 900.

Przeszkody na starcie

Praca w Polsce to jednak dla obcokrajowców, oprócz wielu korzyści, także wyzwania. Otwarte drzwi firm to nie zawsze otwarte drzwi urzędów czy placówek usługowych, w których obcokrajowcy muszą załatwić szereg formalności.

- Na początku swojego pobytu w Polsce musiałem załatwić wiele formalności. Bez pomocy kolegów z pracy z pewnością nie przebrnąłbym przez założenie konta w banku czy zainstalowanie internetu w mieszkaniu. Potrzebowałem też wsparcia przy rejestracji w Urzędzie Miasta - komentuje Savusalo.

Wielu pracodawców zdaje sobie sprawę z trudności, z którymi borykają się obcokrajowcy w Polsce, dlatego wyznaczają osobę bądź zespół, którego celem jest pomoc w załatwianiu podstawowych spraw i odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Jednak nie wszystkie urzędy są przygotowane na przyjazd dużej liczby pracowników zza granicy i nie spieszą się z ułatwianiem zawiłych procedur.

Tygiel kulturowy

Obcokrajowcy uważają nasz kraj za otwarty i czują się tutaj bardzo dobrze, zarówno w aspekcie pracy, jak i życia. Dla obcokrajowców przyjeżdżających do Polski nie tylko praca jest miejscem zdobywania ciekawych doświadczeń. Nowe miasto, nowa kultura i nowi ludzie to ciągłe odkrywanie i lekcja życia.

Przyjazd obcokrajowców ma również wpływ na polskich pracodawców. Rosnąca świadomość pracowników i rosnące wymagania wymuszają na nich szereg pozytywnych, kulturowych zmian.

JK

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)