Trwa ładowanie...
d46cbaq

Do przeglądu ekologicznego wystarczą skargi

Już sama możliwość negatywnego oddziaływania na otoczenie uzasadnia obowiązek sporządzenia przeglądu.

Share
d46cbaq

Nie muszą tego potwierdzać wyniki kontroli, protokoły czy inne dokumenty – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Do przedłożenia w ciągu sześciu miesięcy przeglądu ekologicznego zobowiązał Mariusza Ł. starosta powiatu Grodzisk Mazowiecki, a potwierdziło to Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie. Na granicy miejscowości Radonie i Opypy w pow. Grodzisk Mazowiecki Mariusz Ł. prowadzi razem z żoną od 1998 r. przedsiębiorstwo skupu złomu Marmet.

– Mamy wszystkie niezbędne zezwolenia, także środowiskowe – mówi Monika Ł. – Kiedy jednak na sąsiednich działkach, przekształconych z rolnych na budowlane, powstało osiedle domów jednorodzinnych Na Polanie, firma stała się niewygodna. Zaczęto nas oskarżać o wszystkie możliwe uciążliwości. O hałas, spowodowany ładowaniem na ciężki sprzęt złomu, o spaliny z samochodów, które go zabierają, zanieczyszczenie wód, a nawet o podtapianie osiedla.

Krystyna O. występująca w imieniu mieszkańców osiedla o likwidację złomowiska dotarła do władz i organów środowiskowych. Marmet zaczęły odwiedzać kolejne kontrole. Chociaż policja, inspektorzy ochrony środowiska z powiatu i województwa nie stwierdzili, żeby działalność firmy zagrażała środowisku, starosta grodziski zobowiązał Mariusza Ł. do sporządzenia przeglądu ekologicznego.

d46cbaq

– Taki przegląd może wykonać tylko specjalista, a kosztuje to 30 tys. zł – mówi Monika Ł. – Ale trzeba chyba mieć wcześniej dowody szkodliwości dla środowiska. Żadna kontrola tego nie potwierdziła. Staroście wystarczyło to, co napisali mieszkańcy.

Starosta i Kolegium prawidłowo przyjęli, że już sama możliwość negatywnego oddziaływania na środowisko uzasadnia nałożenie obowiązku sporządzenia przeglądu ekologicznego – zawyrokował sąd. Artykuły 237 i 241 ustawy – Prawo ochrony środowiska przewidują, że po stwierdzeniu okoliczności wskazujących na możliwość negatywnego oddziaływania organ ochrony środowiska może zobowiązać do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego.

– Ustawa nie wymaga, żeby protokoły i inne dokumenty stwierdzały zagrożenie dla środowiska. Wystarczy, że wskazują na to skargi mieszkańców. Przegląd ekologiczny ma definitywnie rozstrzygnąć, czy takie negatywne oddziaływania występują – powiedziała sędzia Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, uzasadniając wyrok oddalający skargę Mariusza Ł. (sygn. IV SA/Wa 1393/10). Orzeczenie jest nieprawomocne.

—Danuta Frey

d46cbaq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46cbaq
d46cbaq