Trwa ładowanie...
d788nqb

Dobre dane z rynku pracy w USA, dolar drożeje

Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy spowodowały w piątek umocnienie się dolara, w tym też do złotego. O ile dolar drożał, to euro i szwajcarski frank pozostawały na niemal niezmienionym poziomie. Ok. 17 za dolara płacono ok. 3,67 zł., za euro 4,16 zł, za franka 3,96 zł.

Share
d788nqb

"Uwaga uczestników rynku praktycznie całkowicie skupiła się na raporcie z amerykańskiego rynku pracy. Nie zawiódł on oczekiwań i po raz kolejny wskazał na bardzo dobrą koniunkturę w USA. Podtrzymana tym samym została perspektywa rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp ze strony Rezerwy Federalnej, a co za tym idzie również perspektywa dalszego wzrostu wartości amerykańskiego dolara. W kolejnych dniach złoty może więc tracić do dolara, a kurs USD/PLN podążyć w kierunku 3,70 - uważa analityk walutowy mBanku Szymon Zajkowski.

Zajkowski zauważa, że po środowej decyzji RPP, która zdecydowała nie obniżać stóp procentowych, w kolejnych dniach złoty ma szansę lekko zyskiwać w stosunku do euro oraz franka. "W przyszłym tygodniu notowania euro mogą spaść do 4,14 zł, a franka do 3,90 zł. Dodaje jednak, że czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza są jednak kolejne nieudane próby renegocjacji warunków pomocowych przez Grecję z europejskimi kredytodawcami, co zwiększać będzie obawy o bankructwo tego kraju.

Na wzmocnienie dolara po danych z USA zwraca też uwagę Konrad Ryczko z DM BOŚ. Jak zauważył, dane te przyczyniły się do umocnienia dolara na szerokim rynku, polska waluta traciła na zestawieniu USD/PLN.

d788nqb

"Lepsze dane z USA odebrane zostały jako kolejny argument dla FED (Amerykańskiej Rezerwy Federalnej), aby poważnie rozważać podwyżki stóp w dalszej części roku(...) W szerszym ujęciu, perspektywa podwyżek stóp w USA oraz ostatnie zamieszanie wokół Grecji, stanowi czynnik podażowy dla bardziej ryzykownych aktywów. Z drugiej strony zapowiedziany program QE (pobudzenia europejskiej gospodarki poprzez m.in. program skupu obligacji) w wykonaniu EBC powoduje, że europejski kapitał poszukuje walut typu high-yield (które dają nadzieję na wyższy zarobek - PAP), co wspiera m.in. złotówkę" - powiedział PAP Ryczko.

d788nqb

Podziel się opinią

Share
d788nqb
d788nqb