Dobre dane z USA i europejskie kłopoty
Lepsze dane z USA i przegłosowanie ulg podatkowych przez Kongres pozwoliły na utrzymanie dobrych nastrojów na rynkach akcji, dzięki czemu w Warszawie zamiast spadków mamy próby ustanowienia nowych szczytów.
17.12.2010 08:59
Para EURUSD obroniła wsparcie na poziomie 1,3170 i pojawiają się szanse na wzrosty, zwłaszcza, że rynek nie reaguje na ruchy agencji Moody’s.
EURUSD – Ifo znów zaskoczy?
Po serii danych makroekonomicznych z USA (które okazały się względnie dobre), dziś w kalendarzu mamy najważniejszy indeks koniunktury w Niemczech – Ifo. Indeks przez większość oku pozytywnie zaskakiwał rynki. Niemal za każdym razem oczekiwany był spadek indeksu, ten zaś rośnie nieprzerwanie od kwietnia, kiedy to obniżył się o 0,5 pkt. po… 10 miesiącach kolejnych wzrostów. Tak dobra koniunktura w Niemczech ma istotne długookresowe konsekwencje – naszym zdaniem przesądzi ostatecznie o zażegnaniu kryzysu w strefie euro.
W krótkim okresie dobry odczyt Ifo może pomóc notowaniom euro, po tym jak notowania pary EURUSD odbiły się wczoraj od wsparcia na poziomie 1,3170. Układ fal a w dłuższym terminie nadal pozostaje pod znakiem zapytania (alternatywne scenariusze opisaliśmy wczoraj http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=18426), ale obrona 1,3170, zwiększa szanse kupujących w krótkim okresie.
Szanse na wzrosty w krótkim okresie daje również fakt, iż rynek nie przejął się specjalnie ruchami agencji Moody’s – ostrzeżeniem dla Grecji (http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=18448), ani 5-stopniową obniżką irlandzkiego ratingu (http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=18449). Obniżenie ratingu dla Irlandii nie jest wielkim zaskoczeniem, ale mimo wszystko brak choćby chwilowej zauważalnie negatywnej reakcji oznacza, iż rynek nie ma ochoty na kolejny epizod kryzysu jeszcze w tym roku.
Rynki akcji – Kongres zatwierdza ulgi
Amerykański Kongres przegłosował podtrzymanie ulg podatkowych na kolejne dwa lata na szacowaną sumę 858 mld USD i teraz czekają one tylko na podpis prezydenta. Niepodtrzymanie ulg mogłoby być groźna dla odradzającego się powoli popytu konsumpcyjnego w USA. Z drugiej strony przy już nieciekawej pozycji fiskalnej USA, ulgi są dodatkowym zagrożeniem dla wiarygodności kredytowej, która już przełożyła się na wzrost rentowności amerykańskich obligacji (który póki co pomaga dolarowi, choć należy pamiętać, że wyższe rentowności to jedynie po części efekt ulg).
Przegłosowanie ulg było pozytywnym sygnałem dla rynków akcji, które w USA znów próbowały wczoraj tegorocznych maksimów. To diametralnie zmienia sytuację na GPW. Pomimo naruszenia dolnego ograniczenia bardzo regularnej konsolidacji przez notowania kontraktów na WIG20, dzisiejsze otwarcie jest wzrostowe i to od razu w okolicach górnego ograniczenia konsolidacji! Warto zatem obserwować zachowanie indeksu w okolicach 2785-2790 pkt. Teoretycznie, im dłuższa konsolidacja, tym silniejszego wybicia można się spodziewać. Codziennie analizę techniczną instrumentu opartego o notowania kontraktów na WIG20 zamieszczamy w pulsie rynku na www.xtb.pl po zakończeniu sesji.
W kalendarzu – Ifo i produkcja w Polsce
Globalny kalendarz kończy się dziś na publikowanym o godz. 10.00 niemieckim indeksie Ifo. W Polsce o godz. 14.00 mamy publikację danych o produkcji przemysłowej i PPI. Nasze prognozy to odpowiednio 9 i 4,3% R/R.
dr Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.