Dojdzie do fuzji dwóch dużych sieci handlowych? To będzie gigant
Aldi Nord wraz z Aldi Süd zastanawiają się nad złączeniem sił. Połączenie mogłoby stworzyć jedną z największych sieci detalicznych na świecie. Według niemieckiego czasopisma "WirtschaftWoche", rodziny założycieli obu przedsiębiorstw już dyskutują o możliwości utworzenia wspólnego holdingu.
Czasopismo "WirtschaftWoche" podaje, że Aldi Nord i Aldi Süd planują współpracę. Konwersacje dotyczące fuzji są prowadzone przez rodziny założycieli tych dwóch sieci. Jeśli uda się osiągnąć porozumienie, pojawiłby się nowy holding, gdzie udziały byłyby równomiernie rozdzielone pomiędzy fundacje.
Podział na dwie spółki Aldi nastąpił w latach 60. z powodu różnicy zdań dotyczącej sprzedaży tytoniu, z czym nie zgadzał się jeden z braci stojących za stworzeniem sieci, co doprowadziło do decyzji o podziale firmy. W Polsce działalność pod marką Aldi prowadzi Aldi Nord.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ofiaromat na Podlasiu. Mieszkańcy podzieleni. "To się nie przyjmie"
Współpraca między Aldi Nord a Aldi Süd już teraz jest dość intensywna. Obejmuje ona m.in. wspólne marki własne oraz niektóre działania promocyjne. Połączenie mogłoby poszerzyć zakres wspólnych przedsięwzięć tych dwóch firm.
Portal "Wiadomości Handlowe" zwraca uwagę, że zintegrowanie obu korporacji stworzyłoby prawdziwego giganta na rynku. Zunifikowane sieci dysponowałyby około 13 tysiącami sklepów na terenie USA oraz w wielu krajach Europy. Zmniejszyłyby się też wydatki na marketing.
Aldi w Polsce
Niemiecka sieć od jakiegoś czasu inwestuje w rozwój w Polsce. W bieżącym roku planuje otworzyć 60 nowych placówek, w tym kilka w Warszawie.
Dwa lata temu Aldi zapowiedziało, że do 2028 roku zamierza uruchomić 650 sklepów w Polsce. W ciągu dziesięciu lat firma chce rozrosnąć się do 1000 punktów. Realizacja tego zamierzenia opiera się na sześciu centrach dystrybucyjnych. Budowa jednego z nich ruszyła niedawno w Emilianowie, nieopodal Warszawy. Magazyn ten, o powierzchni 43 tys. metrów kwadratowych, ma rozpocząć działalność w pierwszym kwartale 2026 roku.