Dolar amerykański w pobliżu minimów

Wczorajszy dzień zakończył się zwyżką amerykańskich i większości europejskich indeksów akcji. Utrzymywały się nieco bardziej pozytywne nastroje w oczekiwaniu na lepsze dane dotyczące wyników kwartalnych spółek, a także zwyżki na rynku surowców.

07.10.2009 10:41

Pomimo porannego osłabienia dolar zyskiwał w dalszej części dnia, głównie na skutek dość jastrzębiego komentarza szefa Fed Kansas City. Thomas Hoenig powiedział, że w obecnej sytuacji nie wspierałby bardziej zacieśnionej polityki monetarnej, jednak z jego doświadczenia wynika, że raczej wcześniej niż później powinno pomyśleć się o podwyżkach stóp procentowych. Waluta amerykańska umocniła się nieco, jednak w dalszym ciągu USD znajduje się w pobliżu ostatnich minimów. Poza tym sytuacja na rynku walutowym była dość stabilna, z tendencją do umacniania się jena japońskiego na rynkach zagranicznych i złotego na rynku krajowym.

W dniu dzisiejszym nie mamy wiele publikacji makroekonomicznych. Najważniejsze będą dane dotyczące zamówień w przemyśle z Niemiec. Należy spodziewać się, że środowa sesja będzie dość spokojna w oczekiwaniu na jutrzejsze posiedzenia Banku Anglii i ECB. Zwyżki na giełdach azjatyckich powinny sprzyjać wzrostowi apetytu na ryzyko, co z kolei powinno przełożyć się na dalsze osłabienie waluty amerykańskiej. Kluczowym pozostaje jednak rozwój sytuacji na rynkach akcji. Jak na razie publikowane dane wskazują na dalszą poprawę sytuacji gospodarczej, choć w przypadku niektórych wskaźników tempo wzrostu wyhamowało.

EURPLN
Utrzymująca się presja na walutę amerykańską, a także lepsze nastroje na rynkach akcji obserwowane od początku tego tygodnia sprzyjały dalszemu umocnieniu złotego. Kurs znalazł się ponownie poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, jednak nadal pozostajemy w szerszym zakresie wahań , którego dolne ograniczenie to okolice 4,13, natomiast górne to strefa 4,26-4,27. Pozytywny sentyment na rynkach akcji oraz zwyżki na rynku surowców powinny sprzyjać umocnieniu złotego. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 4,2150.

EURUSD
Eurodolar znalazł chwilowy opór w rejonie 78,6% zniesienia fib całości fali spadkowej z poziomu 1,4844 w okolice minimum na poziomie 1,4485. Jak na razie wszelkie ruchy korekcyjne w impulsie wzrostowym zapoczątkowanym w październiku pozostają dość płytkie i swoim zasięgiem nie przekraczają maksymalnej korekty w całym tym ruchu, co powinno sprzyjać dalszym wzrostom na EURUSD. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość testu wrześniowych szczytów.

Dziś poznamy dane na temat zamówień w przemyśle Niemiec. Analitycy oczekują spowolnienia tempa wzrostu zamówień.

GBPUSD
Obserwujemy coraz węższy zakres ruchów na parze GBPUSD. Obecnie notowania funtdolara ogranicza od góry i od dołu linia poprowadzona odpowiednio po ostatnich maksimach i minimach, tym samym wyznaczając strefę wahań w przedziale 1,5830-1,6020. Z technicznego punktu widzenia znajdujemy się poniżej 38,2% zniesienia fib całości ostatniej fali spadkowej z poziomu 1,6737, co jak na razie ogranicza wzrosty na GBPUSD. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,5780. Odreagowanie widoczne z rana na funcie może być wynikiem opublikowania lepszych danych na temat indeksu zaufania konsumentów, który wzrósł we wrześniu do poziomu 71pkt. z 65pkt. po korekcie w poprzednim okresie.

USDJPY
Październik przyniósł nowe minimum lokalne na USDJPY ustanowione w dniu dzisiejszym. Znajdujemy się w szerszym kanale spadkowym na wykresie dziennym, obecnie bardzo blisko jego dolnego ograniczenia, które przebiega w rejonie 87,70, tym samym wyznaczając najbliższe wsparcie. Najbliższy opór to okolice 90,00. Silna presja na dalsze osłabiania się dolara dodatkowo sprzyja zachowaniom trendowym na dolarjenie.

Dziś w nocy poznaliśmy dane na temat indeksu wskaźników wyprzedzających gospodarkę z Japonii. Według wstępnych odczytów indeks ten wzrósł w sierpniu do poziomu 83,3pkt z 82,5pkt.

Anna Jacewicz
IDMSA

kurswalutykursy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)