Dolar pozostaje mocny

Wczorajsze przemówienie Bernanke nie poprawiło nastrojów wśród inwestorów.

04.03.2009 10:14

Wczorajsze przemówienie Bernanke nie poprawiło nastrojów wśród inwestorów.

Choć sesja amerykańska na rynkach akcji była dość zmienna, to w ostateczności amerykańskie indeksy akcji zakończyły wczorajszą sesję na minusie. Inwestorzy po raz kolejny starali się znaleźć w wypowiedzi Bernake szczegóły planu pomocy, które ma na celu wesprzeć amerykańska gospodarkę i oczyścić sektor finansowy z toksycznych aktywów. Zdaniem szefa Fed rząd powinien działać ‘agresywnie’ w walce z kryzysem. W dalszym ciągu brak konkretów, a dotychczasowe działania wydają się nie przynosić większych efektów na co wskazywała wypowiedź, że być może konieczne będzie zwiększenie 700mld USD funduszu pomocy dla banków.

Waluta amerykańska w dalszym ciągu zyskuje na wartości. USD korygował ostatnie wzrosty w czasie sesji europejskiej, ale już podczas sesji amerykańskiej obserwowaliśmy powrót do trendu. Indeks dolarowy ustanowił nowe maksimum lokalne, natomiast w czasie sesji azjatyckiej obserwowaliśmy nowe minimum lokalne na eurodolarze. Nerwowość utrzymująca się na rynkach akcji nie sprzyja apetytowi na ryzyko wśród inwestorów.

Nastroje nieco poprawiła wiadomość, że władze w Pekinie zwiększą pakiet stymulacyjny dla chińskiej gospodarki.

W dniu dzisiejszym poznamy dane na temat indeksów aktywności w sektorze usług z Europy i USA. Podobnie jak w przypadku odczytów indeksu aktywności dla przemysłu, również w usługach oczekuje się słabszych odczytów danych. Poznamy również raport ADP o zmianie zatrudnienia będący prognostykiem piątkowych danych z rynku pracy w USA. Departament Energii opublikuje dane o zmianie zapasów ropy, benzyny i destylatów.

EURPLN

Eurozłoty w dalszym ciągu broni istotnego oporu w okolicy 4,7900. Pomimo nerwowej sytuacji na rynkach akcji i nowego minimum lokalnego na eurodolarze para EURPLN zachowuje się dość dobrze. W dniu dzisiejszym kurs zbliżył się w okolice wsparcia na poziomie 4,70 wyznaczonego przez linię poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych. Przełamanie tego wsparcia otworzy drogę do umocnienia złotego w rejon 4,6250.

Zdaniem Andrzeja Wojtyny z RPP w najbliższym czasie Rada będzie się koncentrować na tym, czy obniżyć stopy o 25pb czy w ogóle ich nie zmieniać.

EURUSD

W czasie sesji azjatyckiej eurodolar ustanowił nowe minimum lokalne, przełamując tym samym bronioną w ostatnim czasie strefę wsparcie w rejonie 1,2500-1,2515. Obecnie możemy się dopatrzeć pełnej struktury falowej fali trzeciej w obecnych impulsach spadkowych, wobec czego można by oczekiwać odreagowania na eurodolarze przed ostatnią falą spadkową. Silnym oporem pozostaje strefa 1,2660-1,2680. Ten poziom powinien być utrzymany, jeśli dalszy scenariusz spadkowy na EURUSD ma być realizowany. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,2448, gdzie znajduje się projekcja 161,8% zniesienia fib fali korekcyjnej z poziomu 1,2535 na 1,2680.

GBPUSD

Waluta brytyjska znalazła tymczasowe wsparcie w rejonie 1,3960. Sentyment do funta pozostaje słaby w oczekiwaniu na decyzję Banku Anglii odnośnie stóp procentowych. Retoryka MPC w ostatnim czasie pozostaje bardzo gołębia. W dniu wczorajszym kurs pozostawał w dość wąskim zakresie wahań. Najbliższy opór znajduje się w okolicy 1,4160, jednak atrakcyjne poziomy do zajmowania pozycji zgodnych z trendem znajdują się w okolicy 1,4300.

Dziś w Wielkiej Brytanii poznamy odczyt indeksu aktywność w sektorze usług. Spodziewamy jest spadek tego indeksu w lutym do poziomu 41,4pkt. z poziomu 42,9pkt.

USDJPY

Notowania dolarjena przez dłuższy czas utrzymywały się w pobliżu oporu na poziomie 99,00 i w dniu dzisiejszym nastąpiła kontynuacja wzrostów na tej parze, czemu sprzyjało ustanowienie nowego maksimum lokalnego na indeksie dolarowym. Z technicznego punktu widzenia celem obecnego umocnienia się dolara może być poziom 102,00, w okolicy którego przebiegają istotne dwa zniesienia geometryczne: 200% projekcja fali spadkowej z poziomu 94,65 oraz 61,8% zniesienia FIBA całości spadków z okolic 111,00. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy w okolicy 97,00, gdzie znajduje się minimum lokalne z 2 marca 2009r.

IDMSA.PL

walutyzłotyeuro
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)