Trwa ładowanie...
d38gb3j
17-03-2010 10:26

Dominuje pozytywny klimat inwestycyjny

Decyzja FOMC o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas, choć zgodna z oczekiwaniami, została przyjęta z dużym optymizmem przez rynki i była bodźcem do silnych wzrostów amerykańskich indeksów akcji. Fed w ogłoszonym komunikacie wysłał pozytywne sygnały na rynek.

d38gb3j
d38gb3j

Decyzja FOMC o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas, choć zgodna z oczekiwaniami, została przyjęta z dużym optymizmem przez rynki i była bodźcem do silnych wzrostów amerykańskich indeksów akcji. Fed w ogłoszonym komunikacie wysłał pozytywne sygnały na rynek.

Władze monetarne potwierdziły, że gospodarka osiąga wzrost, jednak nie tak silny, by wymagało to zmiany polityki monetarnej i wzrost kosztu pieniądza. Jednocześnie inflacja i oczekiwania inflacyjne pozostają stabilne, a sytuacja na rynku pracy stabilizuje się. Dominuje pozytywny klimat inwestycyjny, do czego przyczyniło się ożywienia na giełdach. Waluta amerykańska silnie traciła na wartości, natomiast waluty rynków wschodzących umacniały się. Pod presją znalazła się również waluta japońska. Decyzją banku centralnego Japonii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,1%. Bank zdecydował się natomiast rozszerzyć program płynnościowy do 20 bilionów jenów. Zdaniem BoJ ożywienie gospodarcze wciąż nie jest wystarczająco silne, dlatego też bank podtrzymał swoją deklarację o prowadzeniu łagodnej polityki monetarnej i walce z deflacją.

Obecnie zmienił się nieco techniczny obraz rynku sugerujący powrót trendu spadkowego na dolarze. Zarówno EURUSD, jak i GBPUSD naruszyły górne ograniczenia szerszych zakresów wahań, jednak kontynuacja ruchu wzrostowego na tych parach powyżej wspomnianych poziomów miała ograniczony charakter.

W dniu dzisiejszym uwaga rynku powinna koncentrować się na notatkach z ostatniego posiedzenie Bank Anglii. Istotne będzie, czy członkowie MPC glosowali za rozszerzenie programu skupu aktywów. Nie oczekujemy żadnych sygnałów dotyczących zmian w obecnej polityce monetarnej. Mniejsze znaczenie będą miały dane z USA na temat inflacji PPI. Z Polski z kolei zostaną opublikowane dane na temat produkcji przemysłowej. Analitycy oczekują lepszych danych, co może przyczynić się do dalszej aprecjacji złotego.

EURPLN
Wzrost apetytu na ryzyko spowodowany ożywieniem na rynkach akcji przyczynił się do kontynuacji trendu wzrostowego na złotym. Na USDPLN zostały ustanowione nowe minima lokalne, tym samym kurs ponownie zbliżył się do tegorocznych styczniowych minimów. EURPLN z kolei powrócił w okolice dolnego ograniczenia zakresu wahań, pozostając w kanale spadkowym, jaki kształtuje się od początku lutego tego roku. Dziś poznamy kolejną porcję danych z Polski dotyczącą produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Wzrost dynamiki produkcji będzie pozytywnym czynnikiem dla PLN. Najbliższym oporem pozostają okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym zbiegające się z górnym ograniczeniem kanału spadkowego. Wsparciem pozostaje strefa 3,8430-3,8500.

d38gb3j

EURUSD

Test poziomu 1,3800 nie przyniósł kontynuacji silniejszego ruchu wzrostowego na parze EURUSD. Waluta amerykańska silnie traciła na wartości w ciągu dnia, jednak znalazła opór w postaci linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych na wykresie godzinowym. W dalszym ciągu znajdujemy się poniżej zniesienia 38,2% na poziomie 1,3872, jednak korekta w okolice 1,3720 może być dobra okazją do zajęcia długiej pozycji z krótkim SL, gdyż wczorajszy ruch wzrostowy może być kontynuowany w okolice wyżej wspomnianego oporu. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,3600.

GBPUSD
Przy silnej deprecjacji waluty amerykańskiej w dniu wczorajszym GBPUSD udało się w końcu wyjść powyżej oporu w rejonie 1,5200. Jednocześnie w oczekiwani na notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii kurs pozostaje stabilny, utrzymując się w okolicach 1,5220. Obserwowany spadek awersji do ryzyka może sprzyjać wzrostowi notowań GBPUSD w okolice połowy zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 1,5820, które wyznacza kolejny opór na poziomie 1,5306. Wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 1,5120. Publikacja ‘minutes’ może przyczynić się do większej zmienności waluty brytyjskiej.

USDJPY

Decyzja BoJ o rozszerzeniu programu płynnościowego i pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie przyczyniła się do wzrostu tokijskiej giełdy, a także przyczyniła się do słabości jena. Od początku tego tygodnia obserwujemy dość wąski zakres wahań, wyznaczony od dołu przez istotne geometryczne wsparcie na poziomie 89,96, natomiast od gór przez linię trendu spadkowego. Przy utrzymującym się pozytywnym klimacie inwestycyjnym możliwe jest przełamanie oporu w rejonie 91,30.
Anna Wrzesińska
IDMSA.PL

d38gb3j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38gb3j