Trwa ładowanie...

Dopłaty do sprzedaży zbóż. Rząd da rolnikom 600 mln złotych

- Dziś mogę powiedzieć, że na pewno będziemy przekazywać 600 mln zł dopłat do sprzedaży zbóż - zapowiedział we wtorek wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Dopłaty te będą wynosić od 150 zł do 250 zł do do tony w zależności od regionu. Szczegóły mają zostać przedstawione w środę.

Dopłaty do sprzedaży zbóż. Rząd da rolnikom 600 mln złotychDopłaty do sprzedaży zbóż. Rząd da rolnikom 600 mln złotychŹródło: Adobe Stock, fot: 279photo
d1dl9so
d1dl9so

Wiceminister złożył swoją zapowiedź podczas wtorkowej rozmowy z dziennikarzami. W jej trakcie odpowiadał na zarzuty rolników, którzy uważają, że rząd dopuścił do nadmiernego importu zboża z Ukrainy.

- Dementuję informacje o tym, że to zboże z Ukrainy jest niekontrolowane i że ono wpływało tutaj w sposób nieskrępowany. Ono wpływało do Polski z uwagi na to, że Komisja Europejska zdjęła cła na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy - mówił Ciecióra. - Jako wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi mogę zapewnić, że to zboże jest kontrolowane, na każdym etapie jest kontrola tego, co się z tym zbożem dzieje - zapewnił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraina członkiem wspólnego rynku UE? Jest pole do działania

Skupy pełne zboża

Wiceminister tłumaczył też, dlaczego rząd nie wprowadzi np. kaucji na ukraińskie zboże: - Gdybyśmy zatrzymali decyzjami administracyjnymi zboże z Ukrainy, to Komisja Europejska mogłaby powiedzieć: nie bierzemy waszych jajek, waszego mięsa. Przyznał, że rząd ma świadomość problemu z wywozem zboża ukraińskiego. - Zboże z Ukrainy jest towarem, którym część podmiotów gospodarczych w Polsce po prostu handluje. I to jest rzeczywiście problem - mówił. I dodał, że z tego powodu "skupy są w tej chwili zawalone".

d1dl9so

- Jako ministerstwo rolnictwa robimy wszystko, żeby ten problem załatwić. Zapewnialiśmy, że zboże z Polski zostanie wywiezione do żniw i tak się stanie - podkreślił Ciecióra. - Chcemy wspomóc eksport, rozmawiamy z szeregiem państw, które mogłyby być zainteresowane zakupem lub odebraniem tego zboża od Polski - dodał.

Zaznaczył, że resort rolnictwa współpracuje w tej sprawie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, nie chciał jednak podawać konkretnych państw, do których zboże ukraińskie mogłoby trafić.

Będzie wsparcie dla rolników

Pytany, jakie propozycje dla rolników ma resort rolnictwa, zapowiedział, że zostaną one przedstawione w środę. - Dziś mogę powiedzieć, że na pewno będziemy przekazywać 600 mln zł dopłat do sprzedaży zbóż - zadeklarował Ciecióra. Dopłaty te będą wynosić od 150 zł do 250 zł do do tony w zależności od regionu.

Wiceminister przyznał, że sam jest rolnikiem i ma problem ze zbożem. - Dlatego doskonale wiem, jakie są emocje wśród rolników - przekonywał. - Natomiast pracując w MRiRW, nie mam poczucia, że pełna odpowiedzialność jest po stronie resortu - stwierdził.

d1dl9so

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1dl9so
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1dl9so