Trwa ładowanie...
finanse

Dostaną ponad 1 tysiąc podwyżki?

W PKN Orlen trwają negocjacje między zarządem a związkami zawodowymi na temat
podwyżek płac dla pracowników w 2013 r. Podczas czwartkowego spotkania nie doszło do porozumienia
stron. Uzgodniono, że następna tura negocjacji płacowych odbędzie się 28 lutego

Share
Dostaną ponad 1 tysiąc podwyżki?
d3tvur8

Jak poinformowało PAP biuro prasowe PKN Orlen, jeżeli porozumienie płacowe nie zostanie zawarte, zgodnie z zapisami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy pracodawca, czyli zarząd spółki, ma prawo do 10 marca jednostronnie podjąć decyzję o ustaleniu wskaźnika wzrostu płac na dany rok.

Według przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen Krzysztofa Barcikowskiego, podczas czwartkowych negocjacji zarząd odstąpił od pierwotnego zamiaru zamrożenia wzrostu płac, proponując na 2013 r. jednorazowe nagrody bez podwyżki płacy zasadniczej.

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen to największa organizacja związkowa działająca w spółce.

d3tvur8

"Jest duża różnica pomiędzy oczekiwaniami związków zawodowych, a tym, co proponuje pracodawca. Negocjacje ruszyły jednak z miejsca i kolejny termin rozmów wyznaczono na 28 lutego. To będzie decydujący dzień" - powiedział PAP Barcikowski.

Relacjonując przebieg negocjacji biuro prasowe PKN Orlen poinformowało, że zarząd zaprosił do rozmów wszystkie organizacje związkowe działające w spółce - w płockim koncernie działa 12 związków zawodowych, a z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że dotychczas w rozmowach uczestniczyło 8 największych organizacji.

"Oczekiwania większości związków zawodowych oscylowały na poziomie 12,5 tys. zł rocznie. PKN Orlen jest gotów, niezależnie od już zadeklarowanych w 2013 r. wzrostów wynagrodzeń na poziomie około 3300 zł, wynikających z wcześniej podjętych zobowiązań, do dodatkowego wzrostu wynagrodzeń w postaci nagród jednorazowych na poziomie 750 zł" - podało biuro prasowe płockiego koncernu.

d3tvur8

Według związkowców, wspomniana kwota 12,5 tys. zł rocznie to w praktyce podwyżka o 1 tys. zł miesięcznie wraz z obciążeniami pracodawcy, natomiast wzrost wynagrodzeń o około 3300 zł - to ostatnia część zobowiązań pracodawcy z 2009 r., mająca wyrównać pracownikom poziom wynagrodzeń według przyjętych grup zaszeregowania - wyrównanie wynagrodzeń rozłożono wówczas na cztery lata.

"Podczas rozmów z zarządem zaproponowaliśmy wzrost płacy zasadniczej na poziomie 10 proc., przyjmując jednocześnie możliwość dalszych negocjacji tego wskaźnika. Przyjęliśmy też informację o wypłacie nagród jednorazowych. Przypomnieć jednak trzeba, że proponowana wysokość tych nagród, czyli 750 zł, jest o wiele mniejsza niż rok wcześniej" - powiedział PAP jeden ze związkowców PKN Orlen.

W wynegocjowanym w 2012 r. porozumieniu zarząd i związki zawodowe PKN Orlen ustaliły obligatoryjny wzrost płacy dla każdego pracownika o 200 zł, podwyżki uznaniowe, naliczane w wysokości średnio 150 zł miesięcznie dla pracownika oraz wypłatę dwóch nagród jednorazowych w łącznej wysokości 2400 zł.

Biuro prasowe PKN Orlen, odpowiadając na pytania PAP dotyczące negocjacji w sprawie podwyżek płac w 2013 r., podkreśliło, że w spółce tej "planowany jest rozwój i inwestycje, co oznacza utrzymanie zatrudnienia na stabilnym poziomie w przeciwieństwie do wielu firm, które już na ten rok zadeklarowały zwolnienia grupowe". "Jednak jednym z warunków jest dyscyplina finansowa i optymalizacja kosztów stałych" - zaznaczono w stanowisku.

d3tvur8

"W opinii zarządu podjęcie działań efektywnościowych, jak również wzmacniających przewagi konkurencyjne, pozwoli utrzymać się spółce na ścieżce rozwoju w trudnych warunkach makroekonomicznych. Umożliwi także utrzymanie stabilnego poziomu zatrudnienia i zagwarantuje stabilność tych elementów wynagrodzeń, które są uzależnione od wyników spółki jak dodatkowa premia roczna" - oświadczyło biuro prasowe PKN Orlen.

Szef związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen podkreśli, że "firma przez ostatnie dwa lata zanotowała rekordowo wysokie zyski". "Stan finansów spółki jest bardzo dobry, plany są ambitne i mogą przynieść wzmocnienie pozycji firmy. W tej sytuacji pracownicy oczekują, że wzrost wynagrodzeń nie będzie gorszy niż w roku ubiegłym" - dodał Barcikowski. (PAP)

d3tvur8

Podziel się opinią

Share
d3tvur8
d3tvur8