Trwa ładowanie...

Doszło do zmowy cenowej? UOKiK sprawdza podwyżki ubezpieczeń OC

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza przyczyny znacznych podwyżek ubezpieczenia OC. UOKiK rozpoczął badanie rynku, które ma pomóc między innymi w ocenie, czy podwyżki są wynikiem zmowy firm ubezpieczeniowych.

Doszło do zmowy cenowej? UOKiK sprawdza podwyżki ubezpieczeń OCŹródło: Fotolia, fot: starsstudio
d4ixm6a
d4ixm6a

Prezes UOKiK-u Marek Niechciał powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że podwyżki OC są przynajmniej częściowo uzasadnione. Wynika to z faktu, że przez wiele lat ubezpieczyciele ponosili straty na ubezpieczeniach OC. Dlatego, między innymi pod wpływem Komisji Nadzoru Finansowego, byli zmuszeni podnieść ceny.

Marek Niechciał wyjaśnia, że UOKiK sprawdzi nie tylko to, czy teraz ubezpieczyciele nie działają w zmowie, ale też czy wcześniejsze, niższe ceny, nie były efektem nielegalnego porozumienia.

Urząd sprawdzi też, czy polisy nie mogłyby być tańsze dzięki obniżeniu innych kosztów firm ubezpieczeniowych. Pierwsze efekty postępowania powinny być znane za kilka tygodni.

We wtorek posłowie PO zażądali od premier Beaty Szydło interwencji w sprawie podwyżek OC w Polsce. - W tym roku, a w przyszłym roku niestety nie będzie lepiej, mamy do czynienia z drastycznym podwyżkami ubezpieczenia OC - mówiła na briefingu prasowym w Sejmie posłanka Agnieszka Pomaska.

d4ixm6a

Podkreśliła, że w Polsce jest zarejestrowanych 31 mln aut objętych takim ubezpieczeniem, a więc - jak mówiła - ponad 20 mln osób w Polsce musi zmierzyć się z drastyczną podwyżką cen, średnio o 36 proc., w skrajnych przypadkach nawet o 500 proc. - OC to ubezpieczenie obowiązkowe i w związku z tym powinna się tym zainteresować pani premier.

- Żądamy od pani premier Szydło natychmiastowej interwencji w tej sprawie. By w sposób natychmiastowy zmusiła UOKiK do wszczęcia postępowania o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów - dodał Sławomir Nitras.

Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Dorota Karczewska odpowiadając w połowie listopada w Sejmie na pytania posłów PO w sprawie gwałtownego wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych, powołała się na wyliczenia KNF, z których wynika, że na skutek podwyżki średnio ceny AC i OC wzrosły dotychczas o 20-30 proc.

Podkreśliła, że jeśli cena polis nie wzrośnie, to nastąpi petryfikacja stanu nierentowności ubezpieczeń komunikacyjnych, co w dalszej perspektywie może stanowić zagrożenie dla stabilności systemu ubezpieczeń i wypłaty odszkodowań. Jej zdaniem nie sposób ponadto nie dostrzec korelacji wielkości składki z jakością wypłacanych świadczeń.

Karczewska przekazała dane, z których wynika, że na koniec 2015 r. miała miejsce "najwyższa strata techniczna w historii polskiego rynku ubezpieczeniowego w wysokości prawie jednego miliarda złotych". Wiceprezes UOKiK zaznaczyła, że łączna strata w OC za lata 2011-16 wyniosła prawie 4 mld zł.

d4ixm6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ixm6a