Trwa ładowanie...
d1g5f6s

Dotychczas ok. 5,5 mld dolarów z offsetu po kupnie samolotów F-16

Umowa offsetowa, zawarta w 2003 r. z koncernem Lockheed Martin przy okazji zakupu samolotów F-16 opiewała na 6,028 mld dol., czyli ok. 170 proc. wartości dostawy. Po ośmiu latach ministerstwo gospodarki określa stopień wykonania umowy jako satysfakcjonujący.

d1g5f6s
d1g5f6s

Czas realizacji offsetu określono na 10 lat, czyli do 2013 r. Jak podało MG, w umowie obecnie ujętych jest ok. 30 projektów, skierowanych m.in. do: Zakładów Metalowych Mesko S.A., Instytutu Lotnictwa, Zakładów Metalowych Dezamet S.A, WSK-PZL Rzeszów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (ITWL) w Warszawie.

Jak dodaje resort gospodarki, do offsetu zaliczono dotychczas projekty za ponad 5,46 mld dol.

Najważniejsze - według MG - realizowane obecnie przedsięwzięcia to np. utworzenie przez firmę Pratt&Whitney Centrum Badań Materiałowych w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Amerykanie dali kapitał i sprzęt na utworzenie laboratoriów do testowania materiałów oraz do prac niezbędnych przy projektowaniu silników lotniczych.

Kolejny projekt to uruchomienie w ZM Mesko produkcji środków bojowych w oparciu o otrzymane z norweskiej firmy Nammo AS technologie oraz pakiety danych technicznych. Projekt ten obejmuje również inwestycje kapitałowe w modernizację i restrukturyzację zakładów oraz uruchomienie instalacji do bezpiecznej utylizacji przeterminowanych środków bojowych.

d1g5f6s

MG wymienia też transfer technologii i wiedzy do WZL Nr 2 S.A. w Bydgoszczy, tak by mogły obsługiwać i prowadzić naprawy polskich F-16. M.in. zakłady dostały technologię suchego usuwania powłok lakierniczych z samolotów. Resort podkreśla, że bez możliwości świadczenia tych usług MON musiałby je zlecać za granicą.

Z kolei ITWL otrzymał technologię i know-how do opracowania, wdrożenia i utrzymania Systemu Informatycznego Wsparcia Eksploatacji Samolotów F-16 (SIWESF-16). W wyniku tego programu Instytut ma stać się dostawcą najnowocześniejszych systemów wsparcia logistyki, a przekazywana technologia dotychczas nie była w Polsce stosowana.

Zgodnie z tzw. ustawą offsetową, zawarcie umowy offsetowej jest wymagane dla dostawy uzbrojenia lub sprzętu wojskowego o wartości przekraczającej równowartość 5 mln euro. W każdej umowie ujęte są projekty realizowane pomiędzy podmiotem polskim a zagranicznym dostawcą.

d1g5f6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g5f6s