DPTG nie otrzymało zapłaty od TP, rozpocznie procedurę egzekucyjną w Polsce (opis)
20.09. Warszawa (PAP) - DPTG, które nie otrzymało 2,9 mld koron duńskich odszkodowania od Telekomunikacji Polskiej, zdecydowało o rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego w Polsce,...
20.09. Warszawa (PAP) - DPTG, które nie otrzymało 2,9 mld koron duńskich odszkodowania od Telekomunikacji Polskiej, zdecydowało o rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego w Polsce, tak szybko jak to możliwe. Egzekucja będzie prowadzona przez Sąd Rejonowy w Warszawie - podał w komunikacie prasowym główny akcjonariusz duńskiej spółki GN Store Nord.
Zgodnie z decyzją sądu arbitrażowego w Wiedniu, termin płatności odszkodowania na rzecz DPTG minął 17 września
"Umowa zawarta przez TPSA i DPTG w 1991 roku stwierdza, że organem właściwym dla rozpatrywania i rozstrzygania wszelkich ewentualnych sporów pomiędzy stronami będzie Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu. W umowie TPSA i DPTG zobowiązały się jednoznacznie podporządkować wyrokowi arbitrażowemu. Niepodporządkowanie się TPSA wyrokowi Trybunału z dnia 3 września stanowi pogwałcenie warunków umowy. Nie płacąc zgodnie z decyzją wydaną 3 września przez Trybunał Arbitrażowy, TPSA dodaje sobie i swoim akcjonariuszom kolejne koszty, konkretnie około pół miliona koron duńskich dziennie tytułem odsetek. Zważywszy, że France Telecom jest większościowym akcjonariuszem TPSA, staje się to obecnie kwestią nie tylko pomiędzy TPSA a DPTG, ale też pomiędzy France Telecom a DPTG. Muszę powiedzieć, że martwi mnie fakt, iż France Telecom popiera decyzję TPSA o niepłaceniu" - powiedział cytowany w komunikacie prezes GN, Per Wold-Olsen.
Telekomunikacja Polska uważa jednak, że wysokość zasądzonej kwoty wielokrotnie przewyższa rzeczywistą wartość przedmiotu sporu z DPTG i tym samym, podobnie jak wiele elementów uzasadnienia wyroku, narusza podstawowe zasady porządku prawnego w Polsce.
Telekom zapowiedział, że w wypadku wystąpienia przez DPTG o stwierdzenie wykonalności orzeczenia wiedeńskiego sądu arbitrażowego w Polsce, TP wniesie o odmowę stwierdzenia jego wykonalności.
TP ma możliwość dochodzenia swoich praw w postępowaniach przed sądem okręgowym, sądem apelacyjnym oraz przed Sądem Najwyższym, a także wykorzystania trzyinstancyjnej drogi sądowej w Austrii.
TP i DPTG spierają się od 2001 roku o interpretację umowy z 1991 roku, na mocy której DPTG wykonało i zainstalowało dla poprzednika TP Przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon połączenie światłowodowe. Według kontraktu, część zapłaty miała formę blisko 15 proc. dochodu ze światłowodu przez 15 lat od instalacji. Strony nie zgadzają się, co do kalkulacji tego przychodu.(PAP)
epo/ ana/