Trwa ładowanie...
d48pza7

Draghi powtarza, że EBC zamierza utrzymywać niskie stopy proc. przez "wydłużony okres czasu"

01.08. Frankfurt (PAP/int.) - Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi powtórzył w czwartek, że EBC zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych...

d48pza7
d48pza7

01.08. Frankfurt (PAP/int.) - Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi powtórzył w czwartek, że EBC zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu". Draghi ocenił, że sytuacja w gospodarce strefy euro stabilizuje się i dalsza poprawa może być kontynuowana w kolejnych miesiącach tego roku.

"Wskaźniki zaufania wskazały na dalszą poprawę z niskiego poziomu i wstępnie potwierdzają oczekiwania stabilizacji w aktywności gospodarczej" - powiedział Mario Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu czwartkowego posiedzenia EBC.

Prezes EBC powiedział, że wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce strefy euro. Draghi dodał jednocześnie jednak, że w polityce monetarnej EBC będzie utrzymywane akomodacyjne nastawienie tak długo jak to będzie konieczne, co powinno wspierać "stopniowe ożywienie w dalszej części roku".

Draghi powtórzył, że Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu". Formuły tej prezes EBC użył po raz pierwszy po zakończeniu posiedzenia EBC w ubiegłym miesiącu.

d48pza7

Sytuacja w gospodarce strefy euro musiałaby poprawić się bardziej, niż to zakłada scenariusz bazowy EBC, aby bank centralny strefy euro zdecydował się na zmianę swojej prognozy stóp proc. - ocenił Draghi.

Oczekiwania inflacyjne w strefie euro są mocno zakotwiczone na poziomach zgodnych z celem EBC zakładającym utrzymywanie stopy inflacji poniżej, ale blisko poziomu 2 proc. - powiedział prezes EBC.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał EBC w czwartek.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,5 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w maju. Stopa oprocentowania depozytów wynosi nadal 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. (PAP)

wst/ jtt/

d48pza7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48pza7