Trwa ładowanie...
draghi
07-03-2013 18:00

Draghi: sytuacja w gospodarce strefy euro powinna się poprawić

Sytuacja w gospodarce strefy euro powinna się stopniowo poprawiać w dalszej części tego roku - powiedział prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

Share
Draghi: sytuacja w gospodarce strefy euro powinna się poprawićŹródło: AFP, fot: ERIC PIERMONT
d191hf9

- W dalszej części 2013 r. aktywność gospodarcza powinna stopniowo rosnąć, a wsparciem powinna być silniejsza gospodarka światowa oraz akomodacyjne nastawienie naszej polityki monetarnej - powiedział Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Rady Prezesów EBC.

Draghi dodał, że w strefie euro wciąż istnieje jednak ryzyko pogorszenia się obecnych prognoz gospodarczych.

Szef EBC ocenił, że ryzyko inflacyjne w strefie euro jest zbalansowane. Draghi nie wspomniał o ryzyku, jakie dla inflacji w strefie euro stanowi obecny kurs euro. Na takie ryzyko wskazywał w lutym.

d191hf9

EBC obniżył prognozę PKB dla strefy euro w 2013 do minus 0,4 proc. z minus 0,3 proc. Wcześniejsza prognoza EBC mówiła o spadku PKB strefy euro o 0,3 proc. w 2013 r. EBC obniżył prognozę inflacji w 2014 r. do 1,3 proc. z 1,4 proc. poprzednio.

Rada Prezesów EBC rozważała obniżenia stóp procentowych na czwartkowym posiedzeniu - powiedział Draghi.

EBC zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC pozostawi stopy procentowe bez zmian.

d191hf9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d191hf9
d191hf9