Trwa ładowanie...

Drastyczne podwyżki czynszów. "Te doniesienia są nieprawdziwe"

Lokatorzy mieszkań, które powstały w ramach programu "Mieszkanie Plus", są zszokowani wysokością stawek czynszu. W Krakowie są rodziny, których opłaty przekraczają 3 tys. zł. - PFR Nieruchomości działa na zasadach rynkowych - tłumaczy prezes spółki.

Podwyżki stawek czynszów w mieszkaniach, które powstały w ramach rządowego programu, zaskoczyły mieszkańcówPodwyżki stawek czynszów w mieszkaniach, które powstały w ramach rządowego programu, zaskoczyły mieszkańcówŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d20bhu0
d20bhu0

Rodziny, które właśnie wprowadziły się do nowych lokali, czują się oszukane przez spółkę skarbu państwa. Do wysokich stawek za najem i eksploatację dochodzą opłaty za prąd i wywóz śmieci oraz wysokie zaliczki na wodę, ścieki i ogrzewanie. Przy mniejszych mieszkaniach suma opłat to ok. 2-2,5 tys. zł miesięcznie, ale są tacy, którzy co miesiąc muszą płacić ponad 3 tys. zł.

Stawki czynszów w górę. "To waloryzacja"

Prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk tłumaczy, że uśredniona stawka czynszu najemców Mieszkania Plus jest ok. 20 proc. niższa od stawek rynkowych, a po uwzględnieniu dopłaty do czynszu nawet 40 proc. niższa.

- Na przykład w projekcie w Krakowie mamy obecnie stawkę czynszu na poziomie 33 zł za metr kw., a stawka rynkowa, według niezależnych analiz to 46 zł za mkw. - wylicza prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk. Dodał, że z kolei średnia stawka czynszu w Gdyni to 22,89 zł/mkw. wobec rynkowych 50,09 zł, a w Radomiu - 27,90 zł/mkw. w stosunku do 44,87 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Długi rosną. Pandemia odbija się na finansach Polaków

Jak wyjaśnił, najemcy lokali w ramach programu Mieszkanie Plus "mają na podstawie umowy dopłatę, która powoduje, że stawki spadają średnio o ok. 40 proc. w stosunku do komercyjnego rynku najmu".

d20bhu0

Dał przykład Radomia, gdzie czynsz za jednopokojowe mieszkanie o powierzchni 29 metrów kw. wynosi 904 zł.

- Taki czynsz po dopłacie wynosi 646 zł - informuje Caruk.

Dodaje, że PFR Nieruchomości działa na zasadach rynkowych. - Porównywanie nas z budownictwem socjalnym czy komunalnym, które może być dotowane z budżetu państwa nawet w 80 proc., jest niemiarodajne, to zupełnie nieporównywalne - stwierdził. Jak dodał każdy program ma swoją grupę docelową, PFRN buduje osiedla dla osób, które mają trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego.

Caruk zwrócił uwagę, że zmiana czynszu w ramach Mieszkania Plus wynika z waloryzacji o wskaźnik inflacji. - W umowach zawieranych w ramach Mieszkania Plus znajduje się informacja, iż stawka czynszu będzie waloryzowana o inflację w każdym roku. Obecna waloryzacja sięgają 14,4 proc. oznacza to, że czynsze na osiedlach PFR Nieruchomości wzrosły od 2 do 4 złotych za metr kwadratowy - powiedział.

d20bhu0

- Poza czynszem najmu nasi mieszkańcy płacą także opłatę eksploatacyjną, czyli koszt ogrzania, oświetlenia części wspólnych oraz sprzątania czy przeglądów technicznych. Ta opłata jest co do złotówki rozliczana. Do tego należy dodać koszty zużycia mediów: ciepłej i zimnej wody, ogrzewania, prądu oraz wywóz śmieci. Ich wysokość to kwestia indywidualna i zupełnie nie mamy na nią wpływu - wylicza Caruk.

Nie zgodził się też z opiniami, że jakość mieszkań w ramach Mieszkania Plus jest słaba ze względu na dużą liczbę usterek, na co wskazywali najemcy np. z Krakowa (zagrzybienie ścian) czy Radomia (złe zbrojenie budynku).

d20bhu0

- To nieprawdziwa narracja. Np. w Krakowie rzeczywiście było kilka zawilgoceń na początku eksploatacji, ale zostały one usunięte; pozostały dwa mieszkania, gdzie prace trwają. W obu przypadkach najemcy otrzymali propozycję lokalu zastępczego - powiedział. Według niego mitem są też "domy z papieru w Radomiu".

- Podczas posiedzenia komisji infrastruktury wskazywano, że zawaliła się ściana budynku. Okazało, że to była rysa na ścianie jednego z mieszkań, w dodatku usterka została usunięta kilka dni temu - wyjaśnił. Jego zdaniem "to doniesienia oderwane od rzeczywistości".

Jak przekonywał Caruk, w każdym obiekcie budowlanym takie usterki występują - najwięcej ich jest w pierwszym roku eksploatacji, ale są usuwane. - Średnia liczba usterek na rynku komercyjnym w pierwszy roku eksploatacji to od 1 do 5. My od tych statystyk nie odbiegamy - powiedział.

d20bhu0

Zamrożenie czynszów do 2025 r.

Caruk przypomniał, że w związku z wysoką inflacją PFR Nieruchomości zapewnia wsparcie mieszkańcom. - Zostało zaproponowane zamrożenie czynszów do 2025 r. Podjęliśmy też decyzję o zwrocie jednej kaucji. W tym czasie daje to na 1 mieszkanie ok. 5 tys. zł - zaznaczył.

Zgodnie z informacją PFR Nieruchomości, największą grupą odbiorców dopłat do czynszu są najemcy zamieszkujący w inwestycjach PFR Nieruchomości realizowanych w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

d20bhu0

- Z dopłat korzysta 66 proc. mieszkańców, co oznacza 3 na 5 lokatorów. Średnia kwota przyznanej dopłaty we wszystkich inwestycjach, które są finansowane ze środków Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, wynosi 325 zł, a suma miesięcznych dopłat przyznawanych dla wszystkich najemców sięga blisko 0,585 mln zł - przekazała PFR Nieruchomości. Najwyższą dopłatę otrzymuje najemca z Krakowa - to 739 zł miesięcznie - dodano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20bhu0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20bhu0