Trwa ładowanie...

Drastyczne podwyżki czynszów w rządowym programie. "Fuszerka i wydmuszka"

W styczniu stawki wynajmu w programie "Mieszkanie Plus" wzrosły o wskaźnik inflacji. - Program Mieszkanie Plus to 15 tysięcy wybudowanych mieszkań i 15 tysięcy problemów dla ich mieszkańców, bo czynsze sięgają 3 tys. zł, a mieszkańcy nie mogą się wycofać - mówili posłowie Koalicji Obywatelskiej. Zwracali uwagę także na jakość lokali. - W Krakowie to jest istna fuszerka, do tej pory nie zostały odebrane garaże, które zalewa woda - powiedział poseł Aleksander Miszalski.

W styczniu stawki wynajmu w programie "Mieszkanie Plus" wzrosły o wskaźnik inflacji. Lokatorzy są załamaniW styczniu stawki wynajmu w programie "Mieszkanie Plus" wzrosły o wskaźnik inflacji. Lokatorzy są załamaniŹródło: Adobe Stock, fot: " "
deihtq6
deihtq6

Spółka PFR Nieruchomości poinformowała, że przy każdej umowie wynajmu znajduje się informacja o stawce czynszu i o tym, że podlega ona waloryzacji zgodnie ze wskaźnikiem inflacji. Wyjaśniono, że w styczniu wskaźnik ten wyniósł 14,4 proc., co oznacza, że stawka czynszu wzrosła od 2,22 do 4,24 zł/m kw. Średnio było to 3,64 zł/m kw.

W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kwota za wynajmem wzrosła od 111 do 212 zł - w zależności od lokalizacji. Średnio było to 181 zł.

Spółka poinformowała ponadto, że waloryzacji podlega również kaucja. PFR Nieruchomości przyznała, że dla wielu mieszkańców różnica w kwocie, jaką muszą zapłacić jest istotna, ale - jak zaznacza w komunikacie - "jest ona znacząco niższa niż ta, jaką musieliby zapłacić na komercyjnym rynku wynajmu mieszkań w danej lokalizacji".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mieszkań jest za mało. "W PRL była taka dekada, gdy budowano więcej mieszkań niż teraz"

Spółka zapowiedziała, że "tam, gdzie stawki (za wynajem mieszkania w programie) zbliżyły się do rynkowych, będzie w najbliższych tygodniach analizować dostępne możliwości ich obniżenia".

deihtq6

- Program Mieszkanie Plus to fuszerka, 15 tysięcy wybudowanych w ramach programu mieszkań to 15 tysięcy problemów dla ich mieszkańców, bo czynsze sięgają 3 tys. zł, a mieszkańcy nie mogą się wycofać - mówili na środowej konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski, Michał Krawczyk, Konrad Frysztak i Krzysztof Truskolaski.

"Program rządu stał się gehenną dla ludzi"

Miszalski przypomniał, że program miał być przeznaczony głównie dla młodych ludzi, którzy nie zawsze mają zdolność kredytową. - Tymczasem program ten stał się dla tych rodzin gehenną - ocenił.

Poseł przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, iż czynsze w mieszkaniach, w ramach programu, będą na poziomie 1000 zł.

deihtq6

- W Krakowie za mieszkanie 65 m płaci się czynszu 3,6 tys. zł, a 40 m 2,5 tys. zł, bez żadnej wpłaty na dojście do własności - mówił poseł. Ponadto, dodał, administracja waloryzuje kaucje i każe "wpłacać kaucje już raz wpłaconą".

- Największym niewypałem jest jakość wykonania. W Krakowie to jest istna fuszerka, do tej pory nie zostały odebrane garaże, które zalewa woda - powiedział Miszalski. Dodał, że na ścianach jest grzyb, nie ma kluczy do mieszkań, tylko są kody i przy braku prądu nie można się dostać. - Polski Fundusz Rozwoju non stop zmienia zasady, a mieszkańcy nie mogą się z tego wycofać, bo by musieli zapłacić 12-krotność czynsz - informuje poseł.

"Ludzie, którzy uwierzyli rządowi PiS, zostali oszukani"

Dodał, że "cztery lata temu minister Artur Soboń wbijał pierwszą łopatę pod budowę pierwszych 108 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus i mówił, że to będzie dla mieszkańców spełnienie marzeń". - Zapomniał dodać, że to będzie spełnienie najdroższych marzeń w życiu - powiedział poseł KO.

deihtq6

Według niego, użytkownicy takich mieszkań w Świdniku "muszą płacić 2,7 tys. zł opłat za 50-metrowe mieszkania, w przypadku 60-metrowego mieszkania to 3 tys. złotych".

Poseł Krawczyk dodał, że dla rodzin, z którymi spotkał się w ubiegłym tygodniu "to jest rujnujące". Nie jest też realizowana, jak mówił, obiecywana koncepcja "dojścia do własności", a mieszkańcy nie są w stanie od nikogo wyegzekwować interwencji, gdy coś nie działa.

deihtq6

- Program Mieszkanie Plus miał być dla osób mniej zarabiających, a stał się programem "Mieszkanie z kartonu", który powoduje ludzkie dramaty - powiedział Krawczyk.

- Ludzie, którzy uwierzyli rządowi PiS, zostali oszukani. Oni mieli płacić bardzo mały czynsz, a płacą horrendalne pieniądze za to, żeby mieszkać w nie swoim mieszkaniu - dodał Krzysztof Truskolaski.

Kaczyński przyznał się do porażki: niewykonalne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w grudniu ub. roku w Zielonej Górze, że nie wszystko się udało co PiS obiecywał i jako przykład wskazał budownictwo mieszkaniowe. Przypomniał, że w ramach programu Mieszkanie plus powstało lub powstaje łącznie 40 tys. mieszkań.

- Musimy przystąpić do tego jeszcze raz, przełamać opór deweloperów, którzy mają wysokie marże i ich bronią, nie chcą, aby mieszkania były dostępne dla ludzi o średnich dochodach, a taki był nasz cel. To się okazało niewykonalne w trakcie tej wojny politycznej, jaką nam wytoczona, ale po trzecim zwycięstwie to będzie wykonalne – stwierdził lider PiS.

deihtq6

Jak poinformowano, w ramach programu "Mieszkanie na Start" najemcy otrzymują co miesiąc dopłaty przez 15 lat. Obecnie z programu dopłat korzysta blisko 1,7 tys. najemców. Dopłaty te wynoszą od 50 do 730 zł miesięcznie - średnio jest to 325 zł. Miesięczna, łączna kwota dopłat do czynszu najemców to 550 000 zł - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
deihtq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deihtq6