Trwa ładowanie...

Drastyczne podwyżki na egipskich stacjach benzynowych

Egipt zarządził znaczną podwyżkę cen paliw płynnych na skalę sięgającą 78 proc. - poinformowało w piątek cytowane przez agencję Reuters źródło w ministerstwie do spraw ropy naftowej, co oznacza redukcję dopłat do nośników energii w celu zmniejszenia deficytu budżetowego.

Drastyczne podwyżki na egipskich stacjach benzynowychŹródło: AFP
d52ilp6
d52ilp6

- Podwyżki zaczną być wprowadzane o północy - podało wspomniane źródło.

Dotacje do cen energii i żywności stanowią w Egipcie jedną czwartą wydatków budżetowych, a rząd podejmuje starania na rzecz zreformowania systemu państwowych dopłat i ożywienia gospodarki, zdezorganizowanej trwającymi przez ponad trzy lata zaburzeniami politycznymi.

Ograniczenie dotacji może być pierwszym poważnym testem dla nowego prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, który objął urzędowanie 8 czerwca.

Mający stopień wojskowy marszałka Sisi sprawował naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, gdy w sierpniu 2013 roku odsunęły one od władzy wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego poprzedniego prezydenta Mohammeda Mursiego.

d52ilp6

Obalenie Mursiego, który jako pierwszy uzyskał prezydenturę Egiptu w autentycznie demokratyczny sposób, nastąpiło po gwałtownych ulicznych protestach przeciwko polityce jego rządu.

By móc ubiegać się o urząd głowy państwa, Sisi zrezygnował pod koniec marca ze stanowisk ministra obrony i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. W zakończonych 28 maja trzydniowych wyborach otrzymał 93,3 proc. głosów, ale ponad połowa uprawnionych nie wzięła udziału w głosowaniu.

Podwyżki cen paliw będą dotkliwe dla wielu Egipcjan, już dziś z trudem wiążących koniec z końcem - tym bardziej że zostają wprowadzone w trakcie ramadanu, miesiąca rytualnego postu, ale także odwiedzania mieszkających niekiedy daleko krewnych i znajomych. (PAP)

dmi/ sp/

d52ilp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d52ilp6