Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
20-05-2016 09:53

Droga do równowagi w biznesie

Nie sport lecz aktywność fizyczna. Samoobrona pozbawiona agresji. Szacunek dla przeciwnika i unikanie konfrontacji. System wykorzystujący siłę atakującego i zwracający ją przeciw niemu. Najmłodsza japońska sztuka walki: efektowna i efektywna. Aikido. Czy ma zastosowanie również w biznesie?

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Droga do równowagi w biznesie
d4a2wdz
d4a2wdz

*Nie sport lecz aktywność fizyczna. Samoobrona pozbawiona agresji. Szacunek dla przeciwnika i unikanie konfrontacji. System wykorzystujący siłę atakującego i zwracający ją przeciw niemu. Najmłodsza japońska sztuka walki: efektowna i efektywna. Aikido. Czy ma zastosowanie również w biznesie? *

Każda firma (organizacja), w ramach swojej działalności w tym biznesowej, dąży do osiągnięcia tzw. równowagi funkcjonalnej (pojęcie to wywodzi się z filozofii Dalekiego Wschodu), której osiągnięcie jest niezbędne do rozwoju. W przypadku jej zakłócenia każda organizacja musi dokonać zmian (w otoczeniu wewnętrznym i/lub zewnętrznym). Mamy tu pełną analogię do aikido. W tej sztuce walki istotą jest dostosowanie się do przeciwnika, utrzymanie własnej równowagi i kontroli nad nim. Nad otoczeniem z punktu widzenia biznesowego. Do osiągnięcia równowagi funkcjonalnej, w biznesie jak i w życiu, niezbędny jest szacunek dla potrzeb, możliwości i oczekiwań klienta (otoczenia), czyli to co jest kwintesencją aikido.

Czym zatem jest Aikido?

Aikido to sztuka walki, w której nie ma rywalizacji, nie ma turniejów. Jest pozbawione agresji. Największym przeciwnikiem w Aikido jest sam adept. Wykonuje różne, często bardzo skomplikowane techniki. Jednocześnie uczy się reagować na zachowania przeciwnika. W aikido nie ćwiczy się klasycznych ataków, uderzeń, kopnięć. Jego istotą jest obrona przez wykorzystanie siły przeciwnika i obrócenie jej przeciw niemu. Może być niebezpieczne, ale tylko wtedy, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie. W walce na macie ważna jest kontrola, zarówno nad sobą jak i nad przeciwnikiem. Wymaga to ciągłego samodoskonalenia, podnoszenia umiejętności, fizycznych i mentalnych. To istotne w sytuacji gdyby miało dojść do konfrontacji w realiach ulicy, w której liczy się zachowanie spokoju, chłodna kalkulacja i wyuczone, instynktowne, można rzec „zaprogramowane”, reakcje ciała na zagrożenie. Aikido, jako sztuką walki wywodząca się z walki na miecze, to również techniki z wykorzystaniem bokkena (drewniany miecz) i jo (długi kij). To
często z nich wprost wynika samoobrona gołymi rękoma przeciw uzbrojonemu przeciwnikowi. Bez znaczenia, czy będzie to nóż, pałka czy inne niebezpieczne narzędzie. Praktykujący adept aikido jest w stanie uniknąć zagrożenia, obronić się i obezwładnić przeciwnika, nie robiąc mu krzywdy - o ile tego właśnie chce. Istotą jest pozbawienie przeciwnika równowagi, co pozwala na pełną nad nim kontrolę, przy jednoczesnym zachowani własnej równowagi, zarówno fizycznej jak i mentalnej.

Historia

Aikido to jedna z najmłodszych sztuk walki jednak o bardzo starym rodowodzie. Wywodzi się z Japonii i początków epoki samurajów. Jej korzenie sięgają IX wieku oraz systemu walki Daitoryu, będącego elementem dającym przewagę na ówczesnym polu walki. Stanowił sekret rodu Takeda i był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dopiero upadek Szogunatu w 1868 roku sprawił, że Daitoryu zaczęło być dostępne dla osób spoza klanu. Jedną z nich był twórca aikido Morihei Ueshiba (1883-1969).

d4a2wdz

Morihei Ueshiba od 1902 roku praktykował tradycyjne, japońskie sztuki walk, takie jak j?jutsu i kenjutsu (walka z mieczem), a w późniejszym okresie również judo. Morihei Ueshiba był empirykiem. Łączył więc doświadczenia z różnych sztuk walk, które zgłębiał. Śmierć ojca, którą bardzo przeżył sprawiła, że zaczął bardziej interesować się siłą wewnętrzną i duchowym aspektem walki. Udało mu się osiągnąć stan równowagi między Ciałem i Duchem. Uświadomił sobie jej fundamentalne zasady, które posłużyły następnie do zbudowania filozofii „drogi do równowagi”. Stała się ona podstawą sztuki walki, znanej od 1941 roku jako Aikido.

Aikido w Polsce

Za osobę, która wprowadziła Aikido do Polski uważa się Mariana Osińskiego, który w styczniu 1976 roku założył pierwszą sekcję aikido w Szczecinie i rozpoczął zajęcia. Wprowadził on system gradacji polskiego aikido, utworzył Stoczniowy Ośrodek Metodyki Aikido, oraz program egzaminacyjny. Jeszcze w latach 70 pojawili się w Polsce pierwsi instruktorzy zagraniczni Nielsen Bodker (1978) oraz mistrz Tochikazu Ichimura (1979). Pierwsi Polacy stopnie mistrzowskie osiągnęli już w 1986 roku. Bardzo intensywny rozwój aikido zostaje dostrzeżony przez Hombu Dojo w Tokio (kwaterę główną aikido na świecie) i w latach 80-tych do Polski zaczynają przyjeżdżać kolejni mistrzowie. Koniec lat 90 to powstanie wielu sekcji w całym kraju i wrastające zainteresowanie ze strony dziewcząt i pań. Pojawiają się również grupy dziecięce. Obecnie funkcjonuje w Polsce 5 rozpoznanych i uznanych przez Hombu Dojo w Tokio, organizacji, między innymi Polskie Stowarzyszenie Aikido Aikikai (PSA)
,
prowadzone przez jednego z najlepszych aikidoków w Europie, nominowanego do światowej nagrody organizacji Sport Accord (odpowiednik Oscara w sporcie), która skupia ponad 100 organizacji sportowych świata, Piotra Borowskiego (6 dan). Sekcje działają zarówno w dużych jak i mniejszych ośrodkach miejskich, między innymi w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Wałbrzychu, Pile, Dąbrowie Górniczej, Gorzowie, Bielsku Białej i innych. Polscy instruktorzy cyklicznie wyjeżdżają do Japonii, poznając aikido u źródeł. Praktycznie przy każdej sekcji dla dorosłych działa sekcja dla dzieci, dla których aikido, jako nieinwazyjna sztuka walki, jest idealnym rozwiązaniem wspierającym rozwój fizycznym i kreującym wzorce etyczne.

40-lecie Aikido w Polsce

Na rok 2016 przypada okrągła, czterdziesta rocznica Aikido w Polsce. Z tej okazji wszystkie organizacje w Polsce włączają się w obchody. Najbliższe wydarzenie powiązane odbędzie się już 28 i 29 maja w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Stanisława Małachowskiego 5/7 w Łodzi. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Aikido oraz jego łódzki oddział Centralne Dojo Aikido, które reprezentuje Marek Pietrasik (2 dan). Zaproszenie przyjęli dwaj Shihani: Katsuaki Asai (8 dan) oraz Minoru Kanetsuka (8 dan). Wydarzenie nabiera wyjątkowego charakteru, albowiem niezwykle rzadko się zdarza by w pokazie uczestniczyło dwóch Mistrzów o tak wysokich stopniach. Ponadto będą brali w nim udział aikidocy z różnych państw w tym m.in. Hubert van Ravensberg (6 dan) z Holandii. Polskę reprezentować będzie między innymi prezes PSA Piotr Borowski (6 dan), wiceprezes PSA Andrzej Ciewiertnia (4 dan) mistrz szermierki aikido oraz sekretarz generalny PSA Jacek Olejarnik (4 dan) i wielu innych instruktorów i
ćwiczących z ośrodków z całej Polski.

d4a2wdz

Partnerem obchodów 40-lecia jest łódzka firma ABI-soft Sp. z o.o., związana z łódzkim Aikido, również personalnie, od kilku lat, dostarczająca zaawansowane i innowacyjne rozwiązania z zakresu ERP oraz Business Intelligence.

O ABI-soft

Firma ABI-soft zajmuje się wdrażaniem i implementacją systemów ERP wspomagających zarządzanie (Oracle EBS) oraz Business Intelligence (Oracle BI) w oparciu o technologię Oracle.

d4a2wdz

Cechą wyróżniającą ABI-soft na rynku IT jest innowacyjne i niestandardowe podejście do wdrożeń systemów ERP. Innowacyjność rozwiązań to efekt synergii bardzo dobrej znajomości rachunkowości zarządczej niezbędnej do prawidłowego wdrożenia tej klasy systemów oraz doświadczenia zdobytego w projektach krajowych jak i zagranicznych.

Firma ABI-soft aktywnie wspiera rozwój aikido w Polsce.

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
d4a2wdz

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a2wdz