Trwa ładowanie...
dptnnwl

Droższe mięso i zboże, tańsze mleko

...

dptnnwl
dptnnwl

15.6.Warszawa (PAP) - Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że w pierwszym tygodniu czerwca podrożało mięso i większość zbóż, a potaniało żyto oraz mleko w proszku.

ZBOŻA

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 01-07.06.br. przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 558 zł/t, tj. oá2,7 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu i o prawie 6 proc. wyższym niż przed miesiącem. Ziarno to było jednak o ok. 33 proc. tańsze niż przed rokiem.

W analizowanym tygodniu za żyto konsumpcyjne rolnicy przeciętnie uzyskiwali 366 zł/t, tj. o 1,6 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Cena ta była o ponad 5 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o ok. 49 proc. niższa niż przed rokiem.

dptnnwl

W porównaniu do poprzedniego tygodnia o prawie 1 proc. podrożał w skupie jęczmień paszowy. W dniach 01-07.06.br. za zboże to płacono średnio 432 zł/t, tj. o 2,7 proc. więcej niż przed miesiącem. Było to jednak ponad 40 proc. mniej niż rok wcześniej.

Przeciętna cena skupu kukurydzy w analizowanym tygodniu wyniosła 642ázł/t. Była ona o prawie 7 proc. wyższa niż tydzień wcześniej i o blisko 18 proc. wyższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do porównywalnego okresu ub.r. ziarno to było tańsze o ok. 16 proc.

MIĘSA

W krajowym skupie utrzymuje się wzrostowy trend cen podstawowych gatunków żywca.

dptnnwl

Za trzodę chlewną dostawcom płacono średnio 5,01 zł/kg, o 1,4 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Była to cena o 3,5 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 14 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Żywiec wołowy w dniach 01-07.06.br. był skupowany przeciętnie po 5,03 zł/kg, tj. o 0,9 proc. drożej niż przed tygodniem oraz oá3 proc. drożej niż przed miesiącem. Wáodniesieniu do cen sprzed roku za bydło płacono 16 proc. więcej.

Średnia cena kurcząt brojlerów ukształtowała się na poziomie 3,60 zł/kg iábyła o 1,9 proc. wyższa niż tydzień wcześniej, o 7 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz oá12 proc. wyższa niż rok wcześniej. Za indyki dostawcy otrzymywali średnio 5,31 zł/kg wobec 5,30 zł/kg w poprzednim tygodniu. Jednocześnie było to o 1 proc. więcej niż przed miesiącem i o 16 proc. więcej niż przed rokiem.

MLEKO

Na poziomie zbliżonym do notowanego w końcu maja br. utrzymały się ceny proszku mlecznego. W dniach 01-07.06.br. odtłuszczone mleko w proszku przeciętnie zbywano po 6,86 zł/kg, a pełne po 7,66 zł/kg. W porównaniu do notowań sprzed miesiąca OMP i PMP było o ok. 1 proc. tańsze. Ceny te były również odpowiednio o 6 proc. i o 16 proc. niższe niż przed rokiem. (PAP)

nik/ pam/

dptnnwl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dptnnwl