Drugie życie krzesła. IKEA chce wynajmować meble

Ci, którzy przedkładają wypożyczanie ponad nabywanie, a do tego lubią meble IKEA, mogą się cieszyć: firma rozważa wprowadzenie leasingu swoich sprzętów. Na razie tylko w Szwajcarii, ale jeśli się to sprawdzi, pewnie i nad Wisłą uzyskamy taką możliwość.

Drugie życie krzesła. IKEA chce wynajmować meble
Źródło zdjęć: © ONS.pl
Martyna Kośka

Przez lata meble z IKEA kojarzyły się ze stosunkowo krótkim czasem użytkowania. Firma próbuje przekonać, że nie tylko mogą służyć latami, ale też przechodzić z rąk do rąk. Skoro używane rzeczy coraz częściej dostają nowe życie, dlaczego nie można "podarować" go popularnym szwedzkim regałom czy biurkom?

Szwedzki koncern IKEA, największy na świecie sprzedawca mebli, rozważa wprowadzenie do oferty możliwości wynajmu (a właściwie leasingu) sprzętów. Pilotażowy projekt, polegający na wypożyczaniu klientom biznesowym mebli biurowych — na początek krzeseł i biurek — ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu w Szwajcarii. Koncern nie wyklucza, że oferta zostanie rozszerzona także na meble kuchenne – donosi "Puls Biznesu".

— Zamiast wyrzucać meble będziemy mogli je odnowić i ponownie sprzedać, przedłużającym samym cykl życia produktów — wyjaśnia pomysł prezes Inter IKEA Torbjörn Lööf.

Czy z leasingu skorzystają również polscy odbiorcy? Niewykluczone, bo jak mówi Katarzyna Broniarek, dyrektor komunikacji korporacyjnej w polskiej IKEA Retail, firma będzie sprawdzała, czy na gruncie naszego prawa jest to w ogóle możliwe.

Wynajmij ogródek od sąsiada. W UE hit, w Polsce raczkuje

W rozmowie z "PB" dodała, że gospodarka obiegu zamkniętego to kierunek, w którym firma będzie się rozwijać także w Polsce.

— Okazało się, że jest popyt na usługi opierające się o koncepcję ekonomii współpracy czy współdzielenia i część konsumentów jest gotowa z takich rozwiązań korzystać już dziś — powiedziała Broniarek.

Ekologia ze współdzielenia

Jak z kolei zauważa "Next. Gazeta", IKEA chce być postrzegana przez pryzmat aktywności proekologicznej. Jednym z eko celów, które wyznaczyła sobie Ikea to m.in. zeroemisyjny transport produktów do klientów. Firma chce wdrożyć pomysł do 2025 r.

A wiadomo, że im dłuższe życie przedmiotu, tym mniejszy poziom zanieczyszczeń przy produkcji kolejnych. Stąd pomysł, który znalazł zastosowanie w kilku krajach, by użytkownicy zwracali firmie — odpłatnie lub nieodpłatnie — używane meble, które kiedyś kupili w sklepach IKEA. Część z tych sprzętów po ewentualnych naprawach przekazywana jest na cele charytatywne. Być może taka usługa z czasem będzie dostępna także u nas.

IKEA jest obecna w Polsce od prawie 30 lat. Obecnie ma 10 placówek handlowych oraz 16 fabryk i zatrudnia około 4 tys. pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ikeasharing economygospodarka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)