Trwa ładowanie...
ddwpvpy

Duński operator bada zainteresowanie gazociągiem Baltic Pipe

23.10.Sztokholm/Kopenhaga (PAP) - Duński operator energetycznych,
elektrycznych i gazowych sieci przesyłowych, Energinet, umieścił
budowę gazociągu Baltic Pipe pomiędzy Danią a...

ddwpvpy
ddwpvpy

23.10.Sztokholm/Kopenhaga (PAP) - Duński operator energetycznych, elektrycznych i gazowych sieci przesyłowych, Energinet, umieścił budowę gazociągu Baltic Pipe pomiędzy Danią a Polską, w ogłoszonej w czwartek tzw. procedurze Open Season 2009.

Gazociągiem tym ma być w przyszłości transportowany do Polski gaz norweski, który dotrze do Danii poprzez nieistniejący jeszcze rurociąg Skanled łączący Norwegię, Szwecję i Danię.

Energinet w procedurze Open Season przedstawia podstawowe założenia Baltic Pipe. Ma on mieć początek w Avedoere leżącym w obrębie stołecznej Kopenhagi. Tam będzie się łączył z tzw. Duńskim Wschodnim Sytemem przesyłowym gazu. Dla tego połączenia konieczne jest - jak wynika z opisu Open Season - dobudowanie ok. 216 km lądowych rurociągów na obszarze Danii.

Dla gazociągu mają pracować stacje kompresorów w Avedoere oraz w pobliskich Egtved i Langeskov.

ddwpvpy

W odniesieniu do Polski, Energinet prezentuje trzy możliwości rozwiązania zagadnienia stacji kompresorów. W dwóch wypadkach umiejscawia się je w Goleniowie pod Szczecinem. Różnią się one od siebie wielkościami przesyłanego gazu od 100 tys. do 200 tys m sześciennych na godzinę. W trzeciej wersji, kompresory miałyby się znaleźć w Goleniowie i Niechorzu, a przewidywany poziom przepływu gazu osiągąłby 375 tys m sześciennych na godzinę.

Duński Energinet określa początek prac nad budową Baltic Pipe na 2009 r., a samo uruchomienie gazociągu na rok 2013.

Procedura Open Season jest standardowym sposobem badania przez operatorów sieci przesyłowych zainteresowania rynku zapowiadaną inwestycją.

Procedura umożliwia wypracowanie i podejmowanie ekonomicznie uzasadnionych decyzji inwestycyjnych. (PAP)

mih/ drag/ jbr/

ddwpvpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddwpvpy