Duża kasa dla firm
Około 24 mld euro trafi do przedsiębiorców z
pieniędzy unijnych, przeznaczonych na lata 2007-2013 - powiedział
na konferencji prasowej wiceminister rozwoju
regionalnego Jarosław Pawłowski.
29.09.2008 | aktual.: 29.09.2008 13:10
_ To są pieniądze dla przedsiębiorców i ich najbliższego otoczenia. Chodzi o instytucje: finansowe, transferu technologii oraz innowacyjnych badań (zajmujących się wdrażaniem nowych technologii w firmach - PAP), przygotowujące oferty inwestycyjne oraz tereny pod inwestycje _ - powiedział.
Dodał, że środki te są również skierowane dla inwestorów zagranicznych, którzy chcą realizować swoje projekty na terenie Polski.
Pawłowski przypomniał, że dzięki wsparciu unijnemu na lata 2004- 2006, 7,5 tys. przedsiębiorstw udało się rozwinąć swoją działalność, a 180 tys. skorzystać ze szkoleń i specjalistycznego doradztwa.
W Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) od stycznia 2009 roku ma powstać Główny Punkt Informacyjny dla inwestorów zagranicznych, którzy będą chcieli skorzystać z pieniędzy unijnych na lata 2007-2013.
Ułatwieniem dla zagranicznych firm ma być również opublikowany przez PAIiIZ i resort rozwoju regionalnego przewodnik "Fundusze europejskie dla przedsiębiorców". Informator objaśnia, jaki rodzaj projektu może uzyskać unijne dofinansowanie.
Przewodnik został wydany w wersji polskiej i angielskiej; w najbliższym czasie ma się doczekać publikacji francuskiej oraz niemieckiej.
W opracowaniu przedsiębiorcy mogą znaleźć informacje o dotacjach na: inwestycje badawczo-rozwojowe, ochronę środowiska, transport, uzyskanie patentu i praw autorskich, na rozwój parków przemysłowych, kadr oraz wsparcie eksportu i otoczenia biznesu.
Prezes PAIiIZ Paweł Wojciechowski podkreślił, że jego Agencja chce szczególnie promować wśród inwestorów zagranicznych unijny program "Rozwój Polski Wschodniej". Jest on skierowany do pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego. 0,5 mld euro ma trafić na innowacje oraz rozwój klastrów w tych regionach w latach 2007-2013.
Klastry to przestrzennie skoncentrowane grupy przedsiębiorstw, instytucji i organizacji, powiązanych siecią zależności, często o charakterze nieformalnym, która poprzez skupienie szczególnych zasobów pozwala osiągnąć tym przedsiębiorstwom m.in. trwałą przewagę konkurencyjną.