Trwa ładowanie...

Duże ułatwienie dla kierowców. Płacenie za przejazd uproszczone

W Polsce zaczęła już działać Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej, która ułatwia poruszanie się po płatnych drogach kierowcom ciężarówek - podało w czwartek Ministerstwo Finansów. Dzięki tej funkcji można opłacić przejazd drogami w krajach UE za pomocą jednego urządzenia. Ma to nie tylko ułatwić pracę kierowców, ale też zwiększyć bezpieczeństwo jazdy.

Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej jest już dostępna w PolsceEuropejska Usługa Opłaty Elektronicznej jest już dostępna w PolsceŹródło: money, fot: Rafał Parczewski
d4ev6dz
d4ev6dz

"Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej (ang. European Electronic Toll Service - EETS) umożliwia opłacenie przejazdu w państwach Unii Europejskiej posiadających elektroniczne systemy poboru opłat na podstawie tylko jednej umowy, z jednym dostawcą EETS, przy wykorzystaniu jednego urządzenia pokładowego (tzw. OBU, z ang. On Board Unit)" - tłumaczy w czwartkowym komunikacie resort finansów.

Ma być łatwiej opłacać przejazd

Jak zaznacza ministerstwo, usługa jest dostępna w Polsce od 17 października. Pierwszym akredytowanym jej dostawcą w naszym kraju jest Telepass S.p.A. Trwają prace, aby funkcjonalność była też dostępna u innych dostawców.

Resort przypomina, że dotychczas jeżdżący po Europie kierowcy samochodów ciężarowych musieli mieć kilka, a czasem nawet kilkanaście urządzeń pokładowych do identyfikacji położenia ciężarówki i płacenia za przejazd. Wymagało to podpisania umowy na obsługę i realizację płatności za przejazdy z wieloma pośrednikami i stanowiło obciążenie administracyjne dla firm transportowych. Musiały one rozliczać płatności za przejazdy w wielu krajach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W Polsce zabraknie paliw? "Tylko na skutek paniki"

Z kolei kierowcy musieli przed przekroczeniem granicy kolejnego kraju demontować poprzednie i montować nowe urządzenie, co miało wpływ na bezpieczeństwo jazdy. "EETS ułatwia przewoźnikom międzynarodowym uiszczanie opłat drogowych i realizację przejazdów. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności montażu i demontażu w pojeździe różnych urządzeń służących do naliczania stosownej opłaty, w zależności od kraju przejazdu i dostawcy usługi poboru opłat – wystarczy jedno urządzenie pokładowe" – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Jak skorzystać

I tłumaczy, że użytkownicy systemu e-TOLL, którzy chcą skorzystać z EETS, powinni skontaktować się z akredytowanym dostawcą EETS lub postępować zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej eww.telepass.com/en/truck.

d4ev6dz

"Na podstawie umowy zawartej z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej, dostawca EETS przejął część zadań w zakresie poboru opłaty. Dostawca zapewnia urządzenie pokładowe OBU, niezbędne do naliczenia oraz pobrania należnej opłaty za przejazd. Rozliczenie opłat odbywa się pomiędzy użytkownikiem OBU a dostawcą EETS oraz pomiędzy dostawcą EETS a Szefem KAS" – opisuje resort finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ev6dz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ev6dz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj