Duże zainteresowanie III Międzynarodowymi Targami Pracy
Blisko 8 tys. miejsc pracy oferowało 133
pracodawców z Polski i krajów europejskich, podczas - zakończonych
w czwartek - dwudniowych III Międzynarodowych Targów Pracy w
Warszawie. Poszukujący pracy, mogli zostawić swoje aplikacje, a
także odbyć rozmowy kwalifikacyjne z pracodawcami.
Blisko 8 tys. miejsc pracy oferowało 133 pracodawców z Polski i krajów europejskich, podczas - zakończonych w czwartek - dwudniowych III Międzynarodowych Targów Pracy w Warszawie. Poszukujący pracy mogli zostawić swoje aplikacje, a także odbyć rozmowy kwalifikacyjne z pracodawcami.
Targi zorganizowane w Pałacu Kultury i Nauki to największe targi pracy na Mazowszu. Zdaniem organizatorów, tylko pierwszego dnia odwiedziło je ok. 10 tys. osób.
Pierwszego dnia na Targach zaprezentowało się 133 wystawców (100 krajowych i 33 zagranicznych), którzy zaoferowali blisko 8 tys. miejsc pracy. Drugi dzień był "Dniem Brytyjskim", w czasie którego prezentowali się wyłącznie wystawcy z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Islandii i księstwa Liechtensteinu; w sumie 33 wystawców, którzy oferowali zatrudnienie ok. 300 osobom.
Podczas targów pracodawcy reprezentujący rozmaite branże oferowali stanowiska zróżnicowane pod względem wymaganych kwalifikacji. Obok kierowców, pracowników ochrony fizycznej, magazynierów, sprzedawców czy szwaczek, poszukiwano wysoko wyspecjalizowanych pracowników i menagerów - np. kierowników produkcji, informatyków, konstruktorów czy prawników. Według organizatorów najwięcej ofert (ok. 60 proc.) było adresowanych do osób o średnich kwalifikacjach.
Na Targach znalazły się także oferty dla osób niepełnosprawnych. Jak powiedziała Iwona Murawska z Działu Aktywizacji Rynku Pracy Urzędu Pracy w Warszawie, 12 firm przedstawiło oferty dla ok. 300 osób niepełnosprawnych. Kolejnych 70 miejsc pracy dla niepełnosprawnych zaoferował stołeczny Urząd Pracy. Wszystkie dotyczyły pracy w kraju.
Przykładem organizacji tworzącej miejsca pracy dla niepełnosprawnych jest Stowarzyszenie EKON, które swoją aktywność koncentruje na tworzeniu "zielonych miejsc pracy" dla wszystkich osób zagrożonych wykluczeniem społecznym: chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo. Stowarzyszenie na targach oferowało 30 miejsc pracy na stanowisku pracownika ochrony środowiska.
Uczestnicy Targów mogli się także dowiedzieć jak zostać zawodowym rodzicem zastępczym, dzięki konsultantom ze stołecznego biura polityki społecznej w ramach kampanii na rzecz rodzicielstwa zastępczego "Daj im przyszłość - Warszawskie Rodzinne Domy Dziecka".
Poszukujący zatrudnienia, oprócz bezpośredniego kontaktu z pracodawcami, mieli również możliwość uzyskania informacji m.in. o warunkach życia i pracy w wybranych krajach Unii Europejskiej oraz o zasadach opodatkowania w naszym kraju Polaków powracających z pracy w Wielkiej Brytanii. Chętni mogli ponadto wziąć udział w warsztatach "Dokumenty aplikacyjne - pierwszy krok do zatrudnienia", przeprowadzanych przez doradców zawodowych z warszawskiego Urzędu Pracy.
Stopa bezrobocia w sierpniu 2006 r. w Warszawie wynosiła 5 proc. W stołecznym Urzędzie Pracy Warszawy na koniec września 2006 r. zarejestrowanych było ponad 52 tys. bezrobotnych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba osób bezrobotnych spadła o ponad 9 tys.