Dwie instytucje będą odpowiadały za unijny program "Inteligentny Rozwój"
Dwie instytucje będą odpowiadały za organizowanie konkursów, wyłanianie projektów i zawieranie umów na dofinansowanie unijne z programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020. Ok. 8,6 mld euro ma z niego trafić m.in. na projekty badawczo-rozwojowe dla firm.
W środę Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podpisało porozumienie z resortem gospodarki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w sprawie realizacji unijnego programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 - powiedziała PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Dodała, że stroną porozumienia z NCBiR jest również minister nauki i szkolnictwa wyższego, który nadzoruje działalność Centrum.
Jak podkreśliła wiceminister, "Inteligentny Rozwój" to drugi pod względem budżetu program na lata 2014-2020 i największy w Unii Europejskiej finansujący badania, rozwój oraz innowacje.
Wendel pytana, kiedy Komisja Europejska powinna go przyjąć, odparła: "Mam nadzieję, że nastąpi to do końca roku". Dodała, że pierwsze konkursy z programu mogłyby zostać uruchomione na początku przyszłego roku.
W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. "Inteligentny Rozwój" to następca "Innowacyjnej Gospodarki", programu na lata 2007-2013.
Budżet programu "Inteligentny Rozwój" sięga ok. 8,6 mld euro, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.
Blisko 1 mld euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków do prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, a 1,22 mld euro na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.
Pieniądze z programu "Inteligentny Rozwój" trafią też do firm korzystających z usług instytucji otoczenia biznesu, w tym m.in. parków naukowo-technologicznych czy centrów transferu technologii, a także z usług jednostek naukowych, prowadzących prace badawczo-rozwojowe na zlecenie przedsiębiorstw.
Na wsparcie będą mogły też liczyć firmy planujące rozszerzenie swojej działalności poza granice kraju oraz współpracujące w zakresie transferu technologii, także z partnerami zagranicznymi.