Trwa ładowanie...
d42ce0p

DWL: prezydent Komorowski wśród weteranów (komunikat)

...

Share
d42ce0p

29.05. Warszawa - Dowództwo Wojsk Lądowych informuje:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski spotkał się w Poznaniu z żołnierzami - weteranami działań poza granicami państwa.

W poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL) im. Stefana Czarnieckiego Zwierzchnik Sił Zbrojnych odwiedził 29 maja 2012 roku żołnierzy szkolących się w ramach kursu podoficerskiego i zapoznał się z zadaniami realizowanymi przez CSWL w kontekście przygotowania kandydatów do służby w Wojsku Polskim.

d42ce0p

Wizyta w stolicy Wielkopolski zbiegła się z obchodami Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Niezależnie od odbywających się w Warszawie z okazji święta centralnych uroczystości Zwierzchnik Sił Zbrojnych odwiedził jednostkę Wojska Polskiego przygotowującą żołnierzy do służby w kraju i poza granicami.

Prezydent Komorowski rozmawiał z odbywającymi szkolenie kursowe żołnierzami zdolnymi do służby wojskowej z ograniczeniami. To szczególny gest Zwierzchnika Sił Zbrojnych skierowany do żołnierzy, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu w służbie podczas misji pokojowych i operacji stabilizacyjnych poza granicami Polski.

"Wojsko stwarza poszkodowanym i rannym w służbie żołnierzom możliwość budowania sensu własnej egzystencji. Jestem dumny, że mogę spotkać się z weteranami. Jestem również wdzięczny za przecieranie szlaków żołnierzom znajdującym się w trudnej sytuacji zdrowotnej i życiowej z powodu odniesionych ran", podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.

Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych towarzyszył dowódca Wojsk Lądowych, generał broni Zbigniew Głowienka. Zapoznał prezydenta z zadaniami realizowanymi przez Wojska Lądowe w zakresie szkolenia i przygotowania kadr.

d42ce0p

"Realizujemy pilotażowy program szkolenia skierowany do żołnierzy poszkodowanych i rannych w misjach pokojowych oraz operacjach stabilizacyjnych poza granicami kraju. Umożliwiamy zdeterminowanym oraz zmotywowanym żołnierzom kontynuację służby. Zamierzamy korzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Program kursu będzie systematycznie doskonalony", poinformował generał Głowienka.

Starsi szeregowi: Michał Ożóg, Martynian Placek, Tomasz Rożniatowski, Rafał Soliński oraz Emil Uran są żołnierzami Wojsk Lądowych, którzy odnieśli rany w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Pragną kontynuować służbę wojskową. Dzięki przeprowadzonej niedawno nowelizacji prawa, żołnierze spełniający kryteria formalne i wrażający chęć pozostania w służbie, mogą nadal realizować swoje plany zawodowe związane z wojskiem. Dla samych żołnierzy i dla Wojska Polskiego jest to istotne ze względów społecznych. Powrót do szyku jest dla weteranów ważnym czynnikiem integracji ze środowiskiem wojska oraz przeciwdziałania społecznemu wykluczeniu.

Prezydent Komorowski rozmawiał z żołnierzami o ich planach życiowych i zawodowych oraz możliwości wykorzystania doświadczenia w służbie. "To dla naszego środowiska szczególny dzień. Cieszymy się, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przybył do jednostki wojskowej, aby spotkać się z rannymi i poszkodowanymi żołnierzami. Taki gest jest ważny dla wszystkich weteranów", stwierdził starszy szeregowy Emil Uran.

Wizyta prezydenta Komorowskiego była niezwykłym przeżyciem również dla żołnierzy służby przygotowawczej. Najmłodszy rocznik kandydatów do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych przygotowuje się do przysięgi wojskowej. Chwila rozmowy Zwierzchnika Sił Zbrojnych z przedstawicielami pokolenia rozpoczynającego przygodę z wojskiem stanowiła pokoleniowy łącznik.

Prezydent Komorowski wspólnie z żołnierzami-weteranami zwiedził ekspozycję Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d42ce0p

Podziel się opinią

Share
d42ce0p
d42ce0p