"Dwudziestka" bez zmian w składzie

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od nieznacznych wzrostów co mogło być dla niektórych zaskoczeniem patrząc na przebieg notowań na światowych rynkach w tym tygodniu.

30.06.2010 17:17

Wśród ważnych informacji dotyczącej naszej gospodarki należy wspomnieć iż dzisiaj zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wśród części ekonomistów panuje przekonanie iż do zacieśnienia polityki pieniężnej może dojść w czwartym kwartale tego roku. Dobre nastroje nie trwały jednak długo i już w drugiej połowie dnia główne indeksy znalazły się poniżej poziomów zamknięć z dnia poprzedniego. Ostatecznie WIG20 spadł 0,21 proc., indeks średnich spółek stracił 0,43 proc. a indeks sWIG80 zniżkował 0,44 proc.

Wydarzeniem dzisiejszej sesji był debiut Tauronu, który przypomnę, sprzedawany był po cenie emisyjnej 5,13 zł. Taki też był kurs na otwarciu dzisiejszej sesji. Prezes KGHM-u zadeklarował, iż miedziowy konglomerat zamierza kupować akcje energetycznej grupy na giełdzie, gdyż cena jest bardzo dobra. Tauron wejdzie od 5 lipca do Indeksu WIG z wagą około 3 proc.

Prawdopodobnie znajdzie się również w indeksie MSCI Poland Standard z udziałem 3,8 proc. Niestety kurs akcji, który ustalił się na zamknięciu dzisiejszej sesji nie pozwoli, aby spółka znalazła się w trybie rewizji nadzwyczajnej w prestiżowym indeksie dwudziestu największych spółek naszej giełdy. Fakt, iż Tauron podczas sesji był notowany poniżej ceny emisyjnej jest sporym zaskoczeniem biorąc pod uwagę olbrzymie zainteresowanie walorami podczas oferty pierwotnej wśród inwestorów indywidualnych. Jeżeli chodzi o liderów dzisiejszej sesji należy zwrócić uwagę na CEZ. Czeski koncern energetyczny podał, iż nie złoży oferty na ZE PAK. Akcjonariusze CEZ-u zdecydowali również, że spółka wypłaci 2 sierpnia 53 CZK brutto dywidendy na akcję. Najbardziej negatywny wpływ na indeks największych spółek miały dzisiaj walory PKN Orlen, Lotos i PKO BP.

Patrząc na przebieg ostatnich sesji mam wrażenie, iż na rynku cały czas dominuje wysoka awersja do ryzykownych instrumentów finansowych. Indeks WIG20 od połowy kwietnia jest w wyraźnym trendzie spadkowym. Obecnie istotniejszą linią wsparcia dla indeksu blue chipów jest poziom 2166 punktów (minimum z listopada 2009 roku). Uważam, iż w długim terminie istnieje wysokie prawdopodobieństwo utrzymania się trendu spadkowego, natomiast krótkoterminowo nie można wykluczyć odreagowania na warszawskim parkiecie.

Opracowanie:
Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK SA

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)