Trwa ładowanie...
d16cnao
17-04-2015 09:05

Dycha: w negocjacjach umowy UE-USA najważniejszy jest dla nas gaz

Możliwość importu gazu z USA to najważniejsza dla Polski sprawa w negocjacjach TTIP, czyli umowy handlowej pomiędzy UE i Stanami Zjednoczonymi. Dzięki temu nasz przemysł chemiczny stanie się bardziej konkurencyjny - przekonuje w rozmowie z PAP wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.

d16cnao
d16cnao

Nagranie wideo:

http://serwiswideo.pap.pl/wideo/Dycha-w-negocjacjach-umowy-UE-USA-najwazniejszy-jest-dla-nas-gaz.mp4

Dycha uważa, że negocjacje ws. umowy o wolnym handlu (tzw. TTIP) ze Stanami Zjednoczonymimogą zakończyć się w ciągu dwóch lat. Trwają one od 2013 r.

"Kiedy dwa lata temu rozpoczynaliśmy negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi, wielu uważało, że mogą zakończyć się pod koniec tego roku. Jednak po ośmiu rundach negocjacyjnych myślę, że jesteśmy w połowie tego procesu. Przy czym najtrudniejsze elementy, czyli rozstrzygnięcia o charakterze politycznym są ciągle przed nami. Myślę, że ambitnie możemy myśleć o zakończeniu negocjacji w 2017 r., ale nie wykluczam, że się przedłużą i potrwają kilka kolejnych lat" - powiedział PAP Dycha.

d16cnao

Jak dodał, TTIP to umowa, która zawarta będzie pomiędzy dwoma największymi organizmami gospodarczymi na świecie, które łącznie stanowią prawie połowę światowego PKB. "Ze względu na duże interesy, na to, że gospodarki tych dwóch bloków są do siebie podobne, negocjacje są trudne i czasochłonne" - podsumował.

Dycha ocenił, że dla Polski w tych rozmowach najistotniejsze są kwestie związane z energią. Chodzi o możliwość odblokowania eksportu do Europy amerykańskiego gazu, który jest znacznie tańszy po drugiej stronie Atlantyku m.in. dzięki rewolucji gazu łupkowego.

"Chcielibyśmy, aby przy okazji tego porozumienia zostały wypracowane reguły, które będą podstawą dla budowy rynku gazu na świecie. Ceny gazu są szczególnie istotne z punktu widzenia polskiego przemysłu chemicznego. Wysokie ceny tego surowca na rynku europejskim negatywnie wpływają na pozycję konkurencyjną naszego przemysłu w skali globalnej. Niższe ceny gazu - a mamy nadzieję, że dzięki TTIP zostaną obniżone - spowodują, że polski przemysł chemiczny będzie bardziej konkurencyjny" - mówi wiceminister.

Jak zaznaczył, Polska chce, aby dzięki negocjacjom zniesione zostały amerykańskie bariery administracyjne blokujące eksport gazu z USA. "Oprócz tego chcielibyśmy, aby partner amerykański zobowiązał się do zliberalizowania systemu budowy infrastruktury, która umożliwiałaby eksport gazu ze Stanów zjednoczonych" - dodał.

d16cnao

Podkreślił, że na świecie nie istnieje obecnie globalny rynek gazu, a to może zmienić ta umowa. "Mamy rynkowe ceny węgla, mamy rynkowe ceny ropy naftowej, natomiast ceny gazu były ustalane do tej pory nie na zasadzie podaży i popytu, lecz były ściśle związane z cenami na rynku ropy naftowej. W związku z pojawieniem się nowych możliwości technicznych przewożenia gazu pod postacią LNG możliwe jest stworzenie globalnego rynku dla tego surowca" - zaznaczył.

Negocjacje dotyczące umowy toczą się w ramach trzech obszarów: dostępu do rynku obejmującego handel towarami, usługami oraz zamówienia publiczne; współpracy regulacyjnej oraz zasad w handlu, gdzie przedmiotem są ułatwienia handlowe, współpraca celna, ochrona praw własności intelektualnej, małe i średnie przedsiębiorstwa, handel surowcami i energią oraz zrównoważony rozwój.

Od czerwca 2013 r. odbyło się już osiem rund negocjacji. Następna przewidziana jest w kwietniu w Waszyngtonie.

d16cnao

18 kwietnia na całym świecie odbędą się protesty i akcje uliczne przeciwko umowom o wolnym handlu, m.in. przeciwko TTIP. Wezmą w nich udział także organizacje z Polski. Główna demonstracja pod hasłem "Budujemy mur przeciwko TTIP" odbędzie się w Warszawie pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej.(PAP)

Łukasz Osiński(PAP)

luo/

Nagranie wideo udostępniamy bezpłatnie.

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01

hasło: OZsV2TzG%!if

d16cnao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16cnao