Trwa ładowanie...
Prawo i finanse

Działalność ZUS krytykuje 51 proc. Polaków, OFE - 33 proc.

Działalność ZUS krytykuje ponad połowa (51 proc.) Polaków, dobrze instytucję tę ocenia co trzeci badany (29 proc.). O działalności OFE negatywnie wypowiada się jedna trzecia badanych (33 proc.), a pozytywnie ponad jedna piąta (21 proc.)
Share
Działalność ZUS krytykuje 51 proc. Polaków, OFE - 33 proc.
Źródło: PAP/Rafał Guz
d4hpl8v

- wynika z badania CBOS.

Jak zauważa CBOS, w porównaniu z wynikami pomiaru sprzed miesiąca odsetek osób negatywnie oceniających pracę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zmniejszył się o 6 pkt. proc., zaś tych, które nie mają zdania na ten temat, wzrósł o 7 pkt. proc. (do 20 proc.).

Dobrze działalność ZUS relatywnie częściej oceniają respondenci starsi, zwłaszcza mający ponad 64 lata (51 proc. opinii pozytywnych). Wśród osób do 64. roku życia przeważają opinie negatywne - najwięcej jest ich wśród osób między 35. a 44. rokiem życia (69 proc.).
O działalności Otwartych Funduszy Emerytalnych pozytywnie wypowiada się ponad jedna piąta badanych (21 proc.), natomiast negatywnie - jedna trzecia (33 proc.). W porównaniu z wynikami sprzed miesiąca odsetek opinii negatywnych zmniejszył się o 7 pkt.. Podobnie jak w przypadku ZUS zwiększyła się i tak już liczna grupa osób, które nie potrafią ocenić funkcjonowania OFE (z 39 proc. do 46 proc.). Odsetek ten jest wyraźnie wyższy wśród osób mających 55 lat i więcej.

d4hpl8v

Jak zauważa CBOS, dobrej ocenie funkcjonowania funduszy sprzyja głównie młody wiek respondentów. Więcej ocen pozytywnych (36 proc.) niż negatywnych (30 proc.) zanotowano jednak tylko wśród osób w wieku 25-34 lata.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich w dniach 3-9 kwietnia 2014 r. na liczącej 1028 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Oferty pracy z całej Polski. Kliknij i sprawdź najnowsze ogłoszenia!

d4hpl8v

Podziel się opinią

Share
d4hpl8v
d4hpl8v