Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
wsparcie unijne
20-01-2017 17:26

Dzięki unijnemu wsparciu do firmy trafi więcej pieniędzy

Co zrobić, gdy przedsiębiorca potrzebuje pieniędzy na rozwój firmy, ale nie chce dawać swojego domu czy samochodu na zabezpieczenie kredytu? Jeśli działa przynajmniej sześć miesięcy, może otrzymać korzystne finansowanie. Zapewniają je kredyty ze wsparciem unijnym, do których należą m.in. kredyty z gwarancją COSME, dostępne w ofercie mBanku od kwietnia 2016 r.

Share
Dzięki unijnemu wsparciu do firmy trafi więcej pieniędzy Źródło: Fotolia
d2myewf

Dla kogo?

O kredyt z gwarancją COSME w mBanku mogą starać się mikro-, małe i średnie firmy już od szóstego miesiąca prowadzenia działalności gospodarczej. Prawie każdy biznes ma szansę wnioskować o kredyt ze wsparciem unijnym, nawet jeśli nie posiada dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ gwarancja COSME stanowi tutaj główne zabezpieczenie. Przedsiębiorca nie musi więc angażować własnego majątku. A dzięki finansowaniu może rozwijać firmę: rozszerzyć działalność, zatrudnić więcej pracowników, uruchomić nową linię produkcyjną czy dokupić towar.

Wniosek o kredyt ze wsparciem unijnym w mBanku można złożyć online, za pośrednictwem Call Center lub w placówce banku. Wniosek o gwarancję COSME składany jest razem z wnioskiem kredytowym. Klient nie ma żadnych dodatkowych formalności. Bank analizuje i ocenia sytuację finansową firmy i jej właścicieli i w ciągu jednego dnia wydaje decyzję kredytową.

Maksymalna kwota kredytu COSME wynosi 500 tys. zł i może być nawet o 50 proc. wyższa od standardowej oferty banku dla przedsiębiorców funkcjonujących na rynku dłużej niż rok. Natomiast jeśli klient prowadzi działalność gospodarczą od 6 do 12 miesięcy może otrzymać do 150 tys. zł. W zależności od potrzeb klienta mBank proponuje finansowanie z gwarancją COSME w formie kredytu w rachunku bieżącym lub spłacane ratalnie.

d2myewf

Gwarancja COSME to też argument dla banku podczas indywidualnych negocjacji cenowych. Często negocjowana jest marża kredytu i prowizja.

– I tak prowizję za uruchomienie kredytu liczymy od udzielonej kwoty kredytu. Klienci mogą ją indywidualnie negocjować w zależności od wielkości uruchomionych środków – podkreśla Piotr Teodorczyk, zastępca dyrektora Departamentu Klienta Firmowego mBanku. Podobnie jest z marżą banku, która może być niższa nawet o 2 punkty proc. w stosunku do innych ofert.

Czym jest gwarancja COSME?

COSME to program ramowy Komisji Europejskiej nakierowany na wspieranie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw przyjęty na lata 2014-2020. Ma on na celu:
• poprawić dostęp do finansowania firm z sektora MSP,
• wspierać tworzenie miejsc pracy oraz wzrost małej i średniej przedsiębiorczości,
• wzmocnić ich konkurencyjność i trwałość,
• krzewić kulturę przedsiębiorczości.

Budżet programu liczy 1,4 miliarda euro. W ramach tej kwoty Europejski Fundusz Inwestycyjny udziela bezpłatnych gwarancji bankom, firmom leasingowym czy funduszom poręczeniowym. To wyżej wymienione instytucje w poszczególnych państwach Unii Europejskiej oferują produkty finansowe dla małych i średnich firm. Pozwala to podzielić ryzyko udzielenia kredytów i ich spłaty. Dzięki gwarancji banki w Polsce mogą wesprzeć finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw na korzystniejszych warunkach.

- Zabezpieczenie UE powoduje, że bank może zaoferować finansowanie dla firm klientom z krótszą historią funkcjonowania działalności gospodarczej czy udzielić wyższej kwoty kredytu na lepszych warunkach – podkreśla Piotr Teodorczyk.

W Polsce pośrednikiem w przepływie środków z UE jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

d2myewf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2myewf
d2myewf