Dzień "minutek"
Podczas środowej sesji poznaliśmy protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Do tej pory stanowisko BoE zakładało pozostawienie stóp procentowych na bardzo niskim poziomie do czasu, aż stopa bezrobocia spadnie do poziomu 7,0%.
19.02.2014 11:10
Zgodnie jednak z kwartalnym raportem Banku Anglii nt. inflacji bezrobocie w 2014 roku będzie spadać szybciej niż oczekiwano, a tempo wzrostu gospodarczego będzie wyższe od prognoz. Co więcej podczas ostatniej konferencji prasowej Carney sygnalizował odejście od obecnego forward guidance na rzecz bardziej jakościowych wytycznych dla polityki monetarnej. Szef BoE poinformował, że stopy procentowe pozostaną jeszcze przez pewien czas na niskim poziomie mimo obserwowanego ożywienia i zaznaczył, ze ewentualne zacieśnianie kosztu pieniądza nastąpi w przyszłości stopniowo. Dzisiejszy komunikat nie akcentował zmiany forward guidance ustalonego jeszcze w sierpniu. Wszyscy członkowie MPC byli jednomyślni co do pozostawienia obecnych parametrów polityki monetarnej na niezmienionym poziomie. Z kolei nieoczekiwany wzrost stopy bezrobocia do 7,2% z 7,1% oddalił ryzyko zmiany stanowiska niektórych członków MPC na bardziej jastrzębie i przyczynił się do słabości funta.
Dziś jeszcze zostaną opublikowane notatki ze styczniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Protokół ten jest nie powinien przyczynić się do większej zmienności na rynku. Wtedy jeszcze publikacje z gospodarki amerykańskiej były mieszane, natomiast w lutym można już zaobserwować istotne pogorszenie danych, co mogło wpłynąć na zmianę stanowiska Fed odnośnie postrzegania koniunktury. Wczorajszy silny spadek indeksu aktywności w rejonie Nowego Jorku do 4,48 pkt. z 12,51 pkt. w lutym oraz spadek indeksu rynku nieruchomości NAHB do 46 pkt. z 56 pkt. w lutym rozbudziły spekulacje o możliwej przerwie w redukcji programu QE3 w najbliższym czasie. Ciekawe, czy do tej kwestii w swoich dzisiejszych wystąpieniach odniesieni się Bullard (gołąb) i Lockhart (jastrząb)? Ich przemówienia zaplanowane jeszcze przed publikacją notatek Fed mogą mieć większy wpływ na notowania amerykańskiej waluty niż sam protokół.
W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić jeszcze uwagę na dane z amerykańskiego rynku nieruchomości i produkcję przemysłową z Polski.
EURUSD
Wzrosty na eurodolarze przyśpieszyły w dniu wczorajszym, do czego impulsem były słabsze dane z USA. Notowania wyhamowały tuż poniżej styczniowego maksimum lokalnego. Z technicznego punktu widzenia droga do testu poziomu 1,38 pozostaje otwarta. Silnym wsparcie pozostaje górne ograniczenie chmury ichimoku.
GBPUSD
GBP zareagował osłabienie na publikację danych z rynku pracy, negując wczorajsze wzrosty na GBPUSD. Techniczny obraz rynku w dalszym ciągu sprzyja notowaniom funt dolara, dopóki para znajduje się poniżej wsparcia na poziomie 1,6605 wynikającego z 38,2% zniesienia Fib całości fali wzrostowej kształtującej się od początku lutego bieżącego roku.
Anna Wrzesińska
IDMSA.PL