Dzień ojca 2019. Urlop ojcowski coraz popularniejszy. Skorzystało ponad 60 tys. osób

W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób - informuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Ze specjalnego urlopu można skorzystać w przeciągu dwóch lat. Ale jak się tego nie zrobi, wolne po prostu przepadnie.

Dzień ojca 2019. Urlop ojcowski coraz popularniejszy. Skorzystało ponad 60 tys. osób
Źródło zdjęć: © 123RF
Mateusz Madejski

23.06.2019 | aktual.: 23.06.2019 12:56

Tzw. urlop ojcowski jest coraz bardziej popularny. - W porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku, na urlop ojcowski w tym roku zdecydowało się o 2,3 tys. mężczyzn więcej - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czym jest urlop ojcowski? To dwa tygodnie wolnego, które można wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Taki urlop jest w stu procentach płatny, a ojciec dostaje zasiłek w wysokości pełnej podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Wolne można podzielić na dwie części oraz skorzystać z niego w dowolnie wybranym momencie.

Z urlopu warto skorzystać, bo jeśli się tego nie zrobi, to wolne po prostu przepadnie.

Ojcowie mogą jednak również wykorzystywać także "zwykły" urlop rodzicielski. Ten jednak wśród polskich mężczyzn ciągle nie jest zbyt popularny. Jak podaje ministerstwo, w pierwszych czterech miesiącach tego roku 242,2 tys. osób skorzystało z takiego urlopu - jednak ojców w tej grupie ojców było tylko 2 tys.

Urlop rodzicielski trwa 52 tygodnie. Jest jeszcze jeden typ urlopu, który jest związany z narodzinami dziecka - to urlop macierzyński, który trwa 20 tygodni. Ten wbrew pozorom, również nie jest w całości zarezerwowany dla matek. Pierwsze 14 tygodni może co prawda wziąć tylko kobieta, ale pozostałymi 6 tygodniami rodzice mogą się już podzielić. - Z tej opcji od stycznia do kwietnia 2019 roku z tej możliwości skorzystało 4,1 tys. ojców - podaje resort rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Finanse
dzień ojcaojcowiepolityka społeczna
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także