Trwa ładowanie...

Dzień ojca 2019. Urlop ojcowski coraz popularniejszy. Skorzystało ponad 60 tys. osób

W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób - informuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Ze specjalnego urlopu można skorzystać w przeciągu dwóch lat. Ale jak się tego nie zrobi, wolne po prostu przepadnie.

Dzień ojca 2019. Urlop ojcowski coraz popularniejszy. Skorzystało ponad 60 tys. osóbŹródło: 123RF
d3a0zt8
d3a0zt8

Tzw. urlop ojcowski jest coraz bardziej popularny. - W porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku, na urlop ojcowski w tym roku zdecydowało się o 2,3 tys. mężczyzn więcej - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czym jest urlop ojcowski? To dwa tygodnie wolnego, które można wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Taki urlop jest w stu procentach płatny, a ojciec dostaje zasiłek w wysokości pełnej podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Wolne można podzielić na dwie części oraz skorzystać z niego w dowolnie wybranym momencie.

Z urlopu warto skorzystać, bo jeśli się tego nie zrobi, to wolne po prostu przepadnie.

Życzenia na dzień ojca. Zapytaliśmy warszawiaków o ich ojców. Obejrzyj wideo:

d3a0zt8

Ojcowie mogą jednak również wykorzystywać także "zwykły" urlop rodzicielski. Ten jednak wśród polskich mężczyzn ciągle nie jest zbyt popularny. Jak podaje ministerstwo, w pierwszych czterech miesiącach tego roku 242,2 tys. osób skorzystało z takiego urlopu - jednak ojców w tej grupie ojców było tylko 2 tys.

Urlop rodzicielski trwa 52 tygodnie. Jest jeszcze jeden typ urlopu, który jest związany z narodzinami dziecka - to urlop macierzyński, który trwa 20 tygodni. Ten wbrew pozorom, również nie jest w całości zarezerwowany dla matek. Pierwsze 14 tygodni może co prawda wziąć tylko kobieta, ale pozostałymi 6 tygodniami rodzice mogą się już podzielić. - Z tej opcji od stycznia do kwietnia 2019 roku z tej możliwości skorzystało 4,1 tys. ojców - podaje resort rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3a0zt8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a0zt8