Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
wig20
26-08-2013 17:40

Dzień w poczekalni

Na pierwszej sesji nowego tygodnia GPW zderzyła się z mieszanką czynników, która pozwalała oczekiwać spokojnego i sennego handlu. Mało emocjonujący koniec tygodnia na Wall Street, skromne zmiany w Azji i święto w Londynie spowodowały, iż gracze w Europie nie mieli wielu powodów do gry.

Dzień w poczekalniŹródło: SPENCER PLATT / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP
d3lhtip
d3lhtip

W przypadku rynku warszawskiego parkiet próbował posilić się wzrostem cen miedzi, ale już w pierwszej godzinie jasne stało się, iż obrót będzie dziś mizerny a płaskie notowania na rynkach otoczenia nie będą paliwem zwyżek. Rynku nie były wstanie rozruszać polskie dane o dynamice sprzedaży detalicznej, które wpisały się w trend innych odczytów z gospodarki sygnalizujących, że dołek spowolnienia leży w przeszłości. Również amerykańskie dane o dynamice zamówień na dobra trwałe przeszły bez echa, chociaż same w sobie jawią się, jako ważny element układanki, którą będą żyły rynki światowe na przestrzeni kolejnych tygodni.

W istocie spadek zamówień na dobra trwałe w USA wpisał się w rynkowe dyskusje o decyzjach, jakie w połowie września podejmie amerykański bank centralny. Do środy rynki zdawały się grać pod scenariusz, w którym Fed zredukuje kwotę, jaką zasila dziś gospodarkę w ramach trzeciej rundy luzowania ilościowego. Po piątkowych danych z rynku nieruchomości i dzisiejszym odczycie strzałka znów przesunęła się na kolejne posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Mimo czytelnej reakcji rynku walutowego i amerykańskiego rynku obligacji, warszawski parkiet przyjął dane z USA bez większych emocji, choć same w sobie sprzyjają raczej uspokojeniu nastrojów na rynkach wschodzących, które znalazły się pod ostrym ogniem podaży uciekającej od walut i rynków gospodarek peryferyjnych.

Już teraz można założyć, że w bliskim terminie właśnie dane w USA – a ściślej oczekiwania, jakie będą kreowały – staną się kluczowym elementem kształtującym nastroje w Warszawie. Niezwykle ważnym punktem kolejnych trzech tygodni będzie comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy, który pojawi się w pierwszym tygodniu września. Lokalnie patrząc na rynek powinno wracać zainteresowanie przyszłością OFE. Obudzenie się rodzimej klasy politycznej z wakacyjnego wyciszenia już owocuje sygnałami, iż w bliskim terminie należy oczekiwać decyzji o skali zmian w systemie emerytalnym w Polsce. W skrajnie niekorzystnym dla GPW scenariuszu likwidacyjnym trudno oczekiwać sytuacji, w której parkiet przełknie decyzje bez większych emocji i wstrząsów.

Adam Stańczak
DM BOŚ

d3lhtip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lhtip

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj