Dziura w CV – jak z niej wybrnąć?
Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną. Masz w ręku dużo atutów – wykształcenie, doświadczenie zawodowe, języki… Tylko ta roczna przerwa
Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną. Masz w ręku dużo atutów – wykształcenie, doświadczenie zawodowe, języki… Tylko ta roczna przerwa. Jak się z niej wytłumaczyć rekruterowi? Powiedzieć prawdę, że po prostu chciałeś przez rok podróżować i zbierać doświadczenia na świecie? A może lepiej skłamać? Wymyślić chorobę w rodzinie, wypadek losowy, cokolwiek?
To nie jest dobry pomysł. Menedżerowie i specjaliści od rekrutacji są zgodni, że w takich wypadkach nie należy ukrywać niczego przed pracodawcą. Jeśli zostaniesz przyjęty, powód twojej rocznej przerwy w CV i tak przecież się wyda. Nawet w przypadku, gdy przerwa w pracy powstała z twojej winy, lepiej wyjaśnić to od razu przyszłemu szefowi.
Przyczyny luk w życiorysie bywają różne. Nie każda świadczy źle o kandydacie. Pracodawcy najczęściej zdają sobie z tego sprawę Nawet roczne wakacje i włóczęga po świecie – tak zwany gap year – może być odebrana przez rekrutującego pozytywnie. Świadczy przecież o ciekawości świata, zaradności, umiejętności zorganizowania czasu czy odnalezienia się w każdej sytuacji. Dużo zależy od tego, jak ją przedstawisz.
Inne luki w karierze także mogą przemawiać na korzyść kandydata. Przyjmijmy, że założył on własną firmę, ale po jakimś czasie był zmuszony zawiesić działalność. Mógł też wyjechać za granicę „na zmywak”, czy nawet pracować w kraju na czarno. Takie sytuacje są często postrzegane przez ludzi wręcz jako załamanie ścieżki zawodowej. Czy słusznie?
Na pewno praca na czarno, i to w dodatku na stanowisku poniżej kwalifikacji, nie jest powodem do dumy. Ona również służy jednak zbieraniu doświadczeń. W sumie na korzyść kandydata przemawia fakt, że nie zasypiał gruszek w popiele, nie pozostawał bierny. Dlatego, chociaż dorywczych zajęć często nie może poprzeć świadectwo pracy, to nie należy ich pomijać w rozmowie kwalifikacyjnej. Tylko od kandydata zależy, czy będzie umiał przedstawić je we właściwy sposób. Opowiedzieć o nich tak, by pracodawca doszedł do wniosku, że luka w jego CV nie jest wstydliwa. Że wnosi jakieś pozytywy do jego profilu zawodowego.
Pracodawcy wiedzą, że sytuacje życiowe stawiają ludzi wobec rozmaitych wyborów. Jeśli kandydat potrafi ich przekonać, że nie próżnował, że mimo życiowych zakrętów zdobywał nowe doświadczenia i starał się być kreatywnym, nie powinni odebrać tego źle. Z ich punktu widzenia najważniejsze jest, by nowy pracownik potrafił planować i realizować własne cele zawodowe. Utrata pracy w obecnej niestabilnej sytuacji na rynku również nie musi być odbierana jako znak świadczący na niekorzyść kandydata. Natomiast podczas rozmowy powinien on przekonać rekrutera, że przerwa w karierze nie była skutkiem lenistwa, zaniedbania czy nadmiernej konfliktowości, na skutek której nikt nie chciał z nim współpracować.
*Luka wskutek urlopu *
Odrębnym, a bardzo ważnym problemem jest przerwa w pracy spowodowana urlopem wychowawczym. Urszula Pawlik, specjalistka ds. rekrutacji z firmy Grafton Recruitment, wyjaśniała w jednej z gazet, że kobieta pozostająca w stosunku pracy przez cały czas trwania urlopu nie zaznacza go w ogóle w CV. Jeśli natomiast zatrudniona nie była, urlop wychowawczy będzie zaznaczony.
Problem pojawia się tutaj w kilku przypadkach. Kandydatka, która była na urlopie przez kilka lat, może na przykład ubiegać się o pracę na stanowisku, gdzie kilkuletnia nieobecność oznacza praktycznie wypadnięcie z obiegu. Urszula Pawlik podaje też przykład kandydatki zatrudnionej w firmie od czterech lat, z czego w pracy była ona praktycznie przez miesiąc. Pozostały czas spędziła zaś na urlopie wychowawczym.
Kwestie związane ze sprawami takimi jak ciąża, planowanie rodziny czy urlop przeznaczony na wychowanie dzieci nie powinny w ogóle być tematem rozmów kwalifikacyjnych. W praktyce bywa z tym różnie. W krajach europejskich kładzie się jednak duży nacisk, by ten rodzaj luki był traktowany na specjalnych zasadach. By nie stanowił podstawy do utrudnienia kobiecie ponownego podjęcia pracy.
tk/MA