Dziwne zajęcia papieży - co robili przed wyborem?

Zwykły pracownik fizyczny, przyszły polonista, aktor-amator

Dziwne zajęcia papieży - co robili przed wyborem?
Źródło zdjęć: © AFP

Zwykły pracownik fizyczny, przyszły polonista, aktor-amator – te „zawodowe” epizody z młodych lat Jana Pawła II są dzisiaj dobrze znane. A co z jego poprzednikami? Przyszli papieże kształcili się na prawników, zdobywali doświadczenie zawodowe jako dyplomaci. Jeden z nich już po wyborze zasłynął jako działacz na rzecz pokoju. Dwóch XX-wiecznych papieży w młodości trafiło do armii. Jeden z własnej woli, drugi – w sytuacji niezwykle dramatycznej.

Od niewolnika do humanisty

Nie brakuje też innych zaskakujących epizodów z życia papieży – im dalej sięgnąć w przeszłość, tym dziwniejszych. W dawnych czasach zdarzyło się, że papieżem był nawet… były niewolnik. Człowiek, który już jako papież przybrał imię Kaliksta I, z rozkazu swego pana zajmował się też finansami, a że robił to nie najlepiej, trafił do więzienia. Zdarzali się również ludzie w chwili wyboru nie mający żadnych święceń. Papieże to osoby osłonięte na ogół tajemnicą. Być może dlatego w papieskich życiorysach historycy od dawna usiłują odnaleźć sensacyjne szczegóły.

Patrzymy na nich jako ludzi całkowicie pochłoniętych pracą na rzecz Kościoła, będących jego twarzą i symbolem. Od momentu, gdy obejmą funkcję biskupa Rzymu, tak rzeczywiście jest – nie pozostawia ona papieżowi czasu na nic innego. Mało kto zastanawia się jednak, co robili papieże przed rozpoczęciem pontyfikatu. A nawet jeszcze wcześniej, przed otrzymaniem godności kardynalskiej.

Najwięcej wiemy o świeckich zajęciach Karola Wojtyły. Zanim został księdzem, dał się poznać jako miłośnik sportu, szczególnie piłki nożnej. W gimnazjum zainteresował się aktorstwem. Później zaczął próbować sił jako poeta. Rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie okupacji pracował z kolei w zakładach chemicznych i w oczyszczalni wody, również w kamieniołomach, jako zwykły robotnik. Być może, gdyby losy potoczyły się inaczej, zabłysnąłby jako wybitny futbolista albo literat? Mało prawdopodobne jednak, by w którejś z tych dziedzin zaszedł tak wysoko, jak w sutannie księdza. Wojtyła został księdzem w wieku lat 26, a więc dosyć późno. Przyczyną była wojna. Inni XX-wieczni papieże przeważnie przyjmowali święcenia o kilka lat wcześniej.

Papież Sarto, a może Krawiec?

Uważa się, że pierwszym Polakiem na papieskim tronie był Jan Paweł II. Od czasu do czasu jednak przypominana jest kontrowersyjna hipoteza. Mówi ona, iż pierwszy XX-wieczny biskup Rzymu, Pius X, czyli „w cywilu” Giuseppe Melchiorre Sarto (papież od 1903 do 1914), miał pochodzącego z Polski ojca. Człowiek ten, o nazwisku Jan Krawiec (po przyjeździe do Włoch zmienił je na Giovanni Sarto), ożenił z Włoszką, a jednym z jego dzieci miał być późniejszy papież. Oficjalne źródła nic o tym jednak nie mówią.

Działalność Pawła VI (Giovanni Battista Montini), papieża w latach 1963-78, po dziś dzień wywiera wpływ na Kościół. Mianował on bowiem kardynałami zarówno obecnego papieża, Benedykta XVI, jak i jego poprzedników, Jana Pawła I i Jana Pawła II. Mało kto wie, że Paweł VI przed wyborem na biskupa Rzymu pracował w biurze nuncjusza apostolskiego w Warszawie. Pełnił tam funkcję sekretarza. Było to w roku 1923. Wcześniej studiował literaturę na uniwersytecie w Rzymie. Księdzem został w wieku lat 23 i powoli piął się po szczeblach kościelnej kariery, obejmując m.in. funkcję tajnego szambelana papieskiego. Z kolei Benedykt XV, właściwie Giacomo della Chiesa, zdobył tytuł doktora prawa, jeszcze zanim rozpoczął karierę duchownego. Połowa jego pontyfikatu przypadła na lata I wojny światowej. Znany był już wcześniej jako wytrawny dyplomata. Zasłużył się jako inicjator akcji pomocowych dla jeńców wojennych i ludności cywilnej.

Pius IX wywodził się ze szlachty, Pius XII pochodził z rodziny arystokratycznej. Natomiast Jan XIII, do którego przylgnął przydomek „dobry papież”, miał pochodzenie chłopskie. Angelo Giuseppe Roncalli urodził się jako czwarty spośród 11 rodzeństwa. Przed przyjęciem święceń studiował w rzymskim seminarium. Przerwał jednak na rok naukę, by odbyć służbę wojskową. Jako papież był znany z uśmiechniętej twarzy, a także z dobrych kontaktów z mediami. Sam zresztą w młodych latach publikował w jednym z katolickich czasopism. Najbardziej dramatyczne wydarzenia przeżywane w młodości były udziałem dwóch ostatnich papieży – Polaka i Niemca. Obecny papież Benedykt XVI jako młodzieniec w czasie II wojny został skierowany do oddziałów chroniących fabrykę silników samolotowych. Służył też jako telefonista, budował zapory przeciwczołgowe. Wreszcie został skierowany do oddziałów piechoty. Koniec wojny uchronił go przed wysłaniem na front. Widać z tego, jak często przyszli papieże bywali uzależnieni od dramatycznych wydarzeń,
które w okresie ich młodości przetaczały się przez Europę.

TK,MA,WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (456)