E‑booki będą tańsze? Trwają prace nad zmianami w VAT

Komisja Europejska pracuje nad propozycjami, dzięki którym elektroniczne książki i prasa mają zostać objęte obniżoną stawką VAT. To oznacza konkretne korzyści dla klientów, bo obecnie e-booki i e-prasa podlegają pełnemu opodatkowaniu (w Polsce to 23 proc.)

E-booki będą tańsze? Trwają prace nad zmianami w VAT
Źródło zdjęć: © Fotolia

29.05.2015 | aktual.: 29.05.2015 11:36

W marcu 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że stosowanie obniżonej stawki VAT na elektroniczne książki i prasę, co wprowadziła Francja i Luksemburg, jest niezgodne z europejską dyrektywą o VAT. Zdaniem sędziów e-booki i prasa to usługi dostarczane drogą elektroniczną, a dyrektywa wyklucza stosowanie niższych stawek do takich usług.

Po wyroku ministrowie kultury Francji, Polski, Niemiec i Włoch zwrócili się do KE o niezwłoczne dostosowanie unijnych regulacji, tak by obniżona stawka podatku mogła być stosowana również w przypadku e-booków. Również posłowie do PE nalegają, by KE przedstawiła odpowiednie przepisy dotyczące elektronicznych książek i prasy.

O obniżeniu stawki VAT na elektroniczne książki i prasę mówił na początku maja szef KE Jean-Claude Juncker. "VAT powinien być technologicznie neutralny" - powiedział.

Podobnego zdania jest Andrus Ansip, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego. "Osobiście wspierałbym inicjatywę obniżonych stawek na e-booki i cyfrową prasę" - oświadczył Ansip podczas niedawnego wystąpienia w Parlamencie Europejskim.

Komisja przedstawi propozycje w 2016 r. Będzie to efekt szerokiego przeglądu obecnego systemu VAT w UE. Każda inicjatywa w sferze podatków musi być jednomyślnie zatwierdzona przez państwa członkowskie UE.

Inicjatywę Junckera popiera sprzedająca m.in. e-booki firma Amazon. "Jak wielu z naszych klientów jesteśmy przekonani, że książki w każdym formacie powinny podlegać tej samej obniżonej stawce VAT. Książka to książka, a jej kulturowe i edukacyjne znaczenie wynika z zawartości i pracy autora, a nie formatu" - napisano w oświadczeniu firmy.

W Polsce książki, gazety i czasopisma objęte są obniżoną stawką VAT 8 proc., ale VAT na e-booki i prasę elektroniczną to 23 proc. Polski resort finansów popiera ujednolicenie stawek na e-booki, ale nie na prasę elektroniczną.

"Polska zadeklarowała poparcie propozycji zmian dążących do ujednolicenia stawek VAT na podobne towary i usługi, uwzględniając postęp technologiczny prowadzący do zacierania się różnic pomiędzy środowiskiem on-line i światem fizycznym, tj. różnic w poziomie opodatkowania książek w formie papierowej i cyfrowej" - napisało biuro prasowe MF w odpowiedzi na pytania PAP. "Wskazane poparcie jest ograniczone tylko do rynku książki i nie obejmuje e-prasy. Wynika to z zasadniczych różnic między prasą tradycyjną a e-prasą" - dodano w odpowiedzi resortu finansów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)