Trwa ładowanie...
d3tz9rg

EBC nie wyklucza dalszego łagodzenia polityki monetarnej

Europejski Bank Centralny nie wyklucza dalszego łagodzenia polityki monetarnej - poinformował na konferencji Mario Draghi, prezes EBC. Dodał, że bank jest jednomyślny co do użycia niekonwencjonalnych narzędzi polityki pieniężnej, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Share
EBC nie wyklucza dalszego łagodzenia polityki monetarnej
Źródło: Fotolia, Fot: NAN
d3tz9rg

Draghi zaznaczył jednak, że nie wyczerpano jeszcze konwencjonalnych narzędzi.

"Nie wykluczamy dalszego łagodzenia polityki monetarnej, by zapobiec przedłużającemu się okresowi niskiej inflacji" - powiedział Draghi.

"Rada Prezesów EBC jest jednomyślna co do użycia w razie potrzeby niekonwencjonalnych narzędzi polityki pieniężnej w ramach swojego mandatu" - dodał.

d3tz9rg

Draghi poinformował, że luzowanie ilościowe jest jednym z dostępnych narzędzi i EBC dyskutowało o nim na czwartkowym posiedzeniu.

"EBC dyskutował również o obniżeniu głównej stopy procentowej i stopy depozytowej" - powiedział. "Bank nie wyczerpał jeszcze konwencjonalnych narzędzi" - dodał. W opinii prezesa EBC ryzyko deflacji nie wzrosło.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,25 proc. W listopadzie EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc.

Większość analityków spodziewała się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

d3tz9rg

Podziel się opinią

Share
d3tz9rg
d3tz9rg