EBC zamierza utrzymywać niskie stopy proc. przez "wydłużony okres czasu" - Draghi (opis)
04.07. Frankfurt (PAP/int.) - Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu" -...
04.07. Frankfurt (PAP/int.) - Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu" - powiedział w czwartek prezes EBC Mario Draghi. EBC jest technicznie przygotowany do obniżenia stopy depozytowej do negatywnego poziomu - dodał Draghi.
"Rada Europejskiego Banku Centralnego oczekuje, że stopy procentowe EBC będą pozostawały na obecnych lub niższych poziomach przez wydłużony okres czasu" - powiedział Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Rady Prezesów EBC.
"Wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce strefy euro. W naszej polityce monetarnej będziemy utrzymywali akomodacyjne nastawienie tak długo, jak to konieczne" - dodał.
Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartek.
Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,5 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w maju. Stopa oprocentowania depozytów wynosi nadal 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Poziom 0,5 proc. nie stanowi dolnego ograniczenia zakresu, do którego EBC może obniżyć stopę kredytu refinansowego. Celem czwartkowego komunikatu jest wprowadzenie presji na spadek stóp procentowych - powiedział Draghi i dodał, że EBC rozważał obniżkę benchmarkowej stopy na czwartkowym posiedzeniu.
EBC jest przygotowany do obniżenia stopy depozytowej do negatywnego poziomu - oświadczył prezes EBC.
"EBC jest otwarty co do opcji obniżenia stopy depozytowej do negatywnego poziomu i technicznie jest przygotowany na taki ruch" - powiedział Draghi.
Draghi dodał, że polityka monetarna EBC ma zapewnić wsparcie gospodarce strefy euro, w której oczekiwane jest oczekiwane w drugiej połowie roku 2013 r. oraz w 2014 r.
Oczekiwania inflacyjne w strefie euro są mocno zakotwiczone, a presja na wzrost cen ograniczona - ocenił. (PAP)
wst asa/