Trwa ładowanie...
d32vd5v
d32vd5v

EBOR uruchomił II edycję PolSEFF, przeznacza na program 200 mln euro

Warszawa, 05.11.2014 (ISBnews) - Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) uruchomił drugą edycję Programu Finansowania Rozwoju Zrównoważonej Energii w Polsce PolSEFF2. Na finansowanie inwestycji przynoszących oszczędność energii w małych i średnich firmach przeznaczone jest, za pośrednictwem uczestniczących w programie banków, 200 mln euro, podał EBOR.
Share
d32vd5v

"Fundusze w formie kredytów będą dystrybuowane przez lokalne banki na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Kredyty mają być przeznaczone na finansowanie inwestycji związanych z wymianą lub modernizacją m.in. układów grzewczych, chłodniczych i elektrycznych. Ich celem jest obniżenie kosztów energii elektrycznej ponoszonych przez firmy i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla" - czytamy w komunikacie.

Dopełnieniem programu są premie inwestycyjne ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - który jest pierwszą instytucja z polskiego sektora publicznego dołączająca do programu - oraz wsparcie techniczne konsultantów ze strony Komisji Europejskiej.

NFOŚiGW przekaże premie inwestycyjne w wysokości 60 mln zł (blisko 14,2 mln euro) w ramach swojego nowego programu "Poprawa efektywności energetycznej Część 4.Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach".

d32vd5v

"Małe i średnie przedsiębiorstwa to siła napędowa naszej gospodarki. Projekty takie jak PolSEFF mają ogromne znaczenie dla długoterminowego rozwoju energii zrównoważonej w Polsce i są dobre dla biznesu. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z NFOŚiGW i postrzegamy ją jako podstawę sukcesu drugiej edycji programu PolSEFF" - powiedział dyrektor EBOR w Polsce Grzegorz Zieliński, cytowany w komunikacie.

Program PolSEFF2 jest realizowany za pośrednictwem polskich banków komercyjnych, które pełnią kluczową rolę w dotarciu do lokalnych przedstawicieli polskiego sektora MŚP. BNP Paribas Bank Polska jest pierwszym bankiem, który przyłącza się do tej inicjatywy, podano także w materiale.

W ramach pierwszej edycji tego programu zrealizowano ponad 2.000 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości finansowania 180 mln euro. Dzięki zrealizowanym inwestycjom polskie przedsiębiorstwa zmniejszyły roczne zużycie energii o 342 GWh i zredukowały emisję CO2 o 102 tysiące ton rocznie.

(ISBnews)

d32vd5v

Podziel się opinią

Share
d32vd5v
d32vd5v