Trwa ładowanie...
dfbnop2
waluty
04-03-2009 09:35

ECM: Na polskim złotym znowu sporo się dzieje

Na krajowym rynku walutowym po słabych godzinach nocnych, w handlu przed otwarciem złoty mocno zyskuje na wartości.

dfbnop2
dfbnop2

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Słaba sesja za Oceanem, gdzie główne tamtejsze indeksy po raz kolejny kończyły dzień po czerwonej stronie rynku, nie sprzyjały poprawie klimatu inwestycyjnego. Na bazie wzrostu awersji do ryzyka umacniał się amerykański dolar, który aprecjonował wobec do poziomu 1,2457. Większą uwagę i jednocześnie zdziwienie inwestorów wywołało wczorajsze wystąpienie szefa FED Bena Bernanke przed senacką komisją, który podzielił się swoim refleksjami na temat obecnej sytuacji rynkowej. Skoncentrował się na chyba największym obecnie problemie, tj. AIG, którego model biznesowy, jaki był praktykowany na przestrzeni ostatnich lat przyrównał do działania hedge funds. Przyznał również, że wystąpiły duże luki i zaniedbania w procesie nadzoru tej instytucji, z drugiej jednak strony nie widzi możliwości jego upadku uzasadniając słowami „too big to fail”. Dzisiaj poznamy serię indeksów PMI dla usług za luty z poszczególnych gospodarek Eurolandu. Popołudniu przeniesiemy się za Ocean, gdzie do publicznej wiadomości zostanie podany
raport Challengera oraz raport ADP Employer Services za luty. Ostatnie odczyty tych publikacji to odpowiednio 241,7 tysiąca oraz -522 tysięcy.

O godzinie 08.09 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,2516 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: notowania po raz kolejny osunęły się w rejon kluczowego dla tej pary obszaru wsparcia: 1,2450 - 1,2500. Poranny obraz techniczny tej pary nie wykluczając jeszcze jednej próby osunięcia się cen w rejon nocnego dołka wyraźnie ogranicza zakres nowych minimów. Silne wykupienie widoczne już na wykresach godzinowych sugeruje możliwość reaktywacji długich pozycji jeszcze w trakcie dzisiejszej sesji. Najbliższy opór techniczny oddzielający przewagę niedźwiedzi nad bykami wyrysować można w rejonie 1,2620 - 1,2640. Dopiero wyjście kursu powyżej tego miejsca charakterystycznego odczytać będzie można jako zapowiedź powrotu do wyraźnie słabszego dolara. Większej zmienności ze względu na zapowiedziane dane makro oczekiwać można raczej w drugiej części dzisiejszego handlu.

RYNEK KRAJOWY

Na krajowym rynku walutowym po słabych godzinach nocnych, w handlu przed otwarciem złoty mocno zyskuje na wartości. Przyczyn blisko 8 groszowego umocnienia polskiej waluty w stosunku zarówno do USD, jak i EUR nie można z pewnością wytłumaczyć jedynie odreagowaniem spadków na parze EUR/USD. Z rodzimej gospodarki nie poznamy żadnych publikacji makro, zatem kursy walut nadal pozostaną pod wpływem czynników globalnych.

dfbnop2

O godzinie 08.20 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,7369, a za dolara 3,7498 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: podczas godzin sesji nocnej nie zmieniła się w kierunku poprawy sytuacji polskiej waluty. Odnotowane zostały nowe lokalne szczyty ze szczególnym wskazaniem na parę USD/PLN, która zdeterminowana była zachowaniem eurodolara - spadkami cen. Nowy lokalny szczyt miał wartość 3,8254! Poranny układ na wskaźnikach technicznych intra day dość wyraźnie wskazuje na zatrzymanie dalszej deprecjacji i powrót do niższych cen. Sygnałem potwierdzającym taki scenariusz może być poranny bardzo dynamiczny zjazd cen do rejonu figury 3,7700. Najbliższa linia wsparcia zlokalizowana jest w pobliżu 3,7540. Skala porannych spadków nie pozwala wykluczyć spadków nawet do rejonu kluczowego wsparcia 3,7140 - 3,7230. Powrót do mocniejszego złotego widoczny był także na rynku pary EUR/PLN, gdzie jeszcze przed otwarciem polskiego handlu ceny spadły do 4,7200 (nocny szczyt miał wartość 4,7800). Biorąc pod uwagę dynamikę porannej aprecjacji oraz obraz techniczny tej pary przyjąć można, że dość szybko
przetestowany może zostać rejon silnego wsparcia zlokalizowany w pobliżu 4,7020 - 4,7100. Kluczowe wsparcie dla tej pary wyrysować można w rejonie 4,6730 - 4,6810.

Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński
Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
ECM S.A.

| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |

dfbnop2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfbnop2