Ekonomista: wzrost stóp procentowych w USA może być niekorzystny dla UE (wideo)

Jeżeli polityka budżetowa USA stanie się bardziej ekspansywna, to należy oczekiwać dalszego wzrostu stóp procentowych, umocnienia dolara, co może być niekorzystne dla gospodarki UE - mówi PAP prof. Marek A. Dąbrowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

09.01.2017 09:20

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/14741/

Ekonomista przypomina, że USA w grudniu 2015 r. pierwszy raz od ponad dekady podniosły stopy procentowe, zrobiły to również w grudniu 2016 r.

Zgodnie z regułą polityki pieniężnej stopy procentowe rosną z powodu rosnącej inflacji i prognoz szybszego wzrostu gospodarczego. "Te czynniki zazwyczaj są ze sobą skorelowane" - mówi ekonomista.

Jego zdaniem Fed (System Rezerwy Federalnej, amerykański bank centralny) podniósł stopy dlatego, że sytuacja na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych jest korzystna i są perspektywy wzrostu gospodarczego. Z kolei korzystna sytuacja największej gospodarki świata - mówi ekspert - powinna być korzystna także dla innych gospodarek, w tym europejskich.

Ekonomista zwraca jednak uwagę, że nie wiadomo, co stanie się w tym roku, ponieważ - mimo że rynki finansowe w grudniu 2016 r. oczekiwały wzrostu stóp - nie spodziewały się tak "jastrzębiej retoryki" ze strony przewodniczącej Fed, Janet Yellen.

"Ta wypowiedź, w której (przewodnicząca Fed) zawarła w zasadzie prognozę dalszego wzrostu stóp procentowych sprawiła, że dolar znacznie się umocnił w relacji do euro i innych walut na świecie. Jak można przypuszczać tego typu zmiana nastawienia w polityce pieniężnej wynika z obaw o politykę budżetową w nadchodzących latach w związku z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta" - ocenia ekspert.

Podkreśla, że bardziej ekspansywna polityka budżetowa USA doprowadzi w naturalny sposób do wzrostu stóp procentowych, by "nie doprowadzić do przegrzania gospodarki amerykańskiej". "To rzeczywiście może być zjawisko niekorzystne dla Unii Europejskiej, gospodarki światowej. To zresztą przećwiczyliśmy już w pierwszej poł. lat 80., kiedy polityka budżetowa Stanów Zjednoczonych była nadmiernie ekspansywna i dolar się bardzo umacniał" - zwraca uwagę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)