Ekopatrole pilnują w Elblągu porządku i edukują
Samorząd Elbląga przy współpracy z miejską spółką i urzędem pracy powołał ekopatrole, które m.in. lokalizują w mieście dzikie wysypiska śmieci i uczą mieszkańców sortowania odpadów. Zdaniem prezydenta miasta "działa to super".
W ekopatrolach w Elblągu od miesiąca pracują ludzie po 50. roku życia, którzy do niedawna byli bezrobotni. Każdy z nich z urzędu pracy otrzymał półroczny staż finansowany z unijnych pieniędzy jako "robotnik gospodarczy".
"Ale oficjalnie w mieście nazywamy tych ludzi +ekopatrolem+. Każdego ubraliśmy w specjalny uniform, kamizelkę +ekopatrol+ i od razu postrzeganie tych ludzi przez lokalną społeczność wzrosło" - powiedział PAP prezydent Elbląga Jerzy Wilk, który przyznał, że po miesiącu pracy ekopatroli w Elblągu zrobiło się czyściej.
Do zadań elbląskich ekopatroli należy m.in. lokalizowanie dzikich wysypisk śmieci (np. w pobliżu ogródków działkowych), pilnowanie porządku wokół pojemników na odpady i w razie konieczności segregowanie porozrzucanych przy kontenerach śmieci. Członkowie ekopatroli zamiatają też ulice i chodniki.
"Przy okazji ci ludzie uczą mieszkańców jak segregować, gdzie co wrzucać, bo praktyka pokazuje, że ludzie bardzo średnio sobie z tym radzą" - przyznał Wilk i dodał, że członkowie ekopatroli wzbudzają w mieście zainteresowanie, bo "nie grzebią w śmieciach, tylko śmieci sprzątają". To sprawia, że mieszkańcy zaczynają z nimi rozmowy, a w ich trakcie dostają od ekopatroli wskazówki, jak mają segregować odpady, rozdają też worki do segregacji śmieci - dodał prezydent Elbląga.
Formalnie wszystkie zadania należące do ekopatroli powinny wypełniać dwie działające w mieście firmy odbierające odpady (w tym Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania). "I te firmy to robiły, ale w stopniu, który nie zadowalał mieszkańców. Na spotkaniach osiedlowych z prezydentem ludzie skarżyli się na brud w mieście, dlatego postanowiono o powołaniu ekopatroli" - powiedziała PAP rzeczniczka elbląskiego ratusza Monika Borzdyńska.
Borzdyńska powiedziała, że ekopatrole co rano mają odprawę. "Ludzie są dzieleni na 3-4-osobowe zespoły i jest im przydzielane konkretne zadanie, konkretny rejon. Taka organizacja pracy sprawia, że ekopatrole ogarniają całe miasto i wiadomo, kto za co odpowiada" - powiedziała Borzdyńska i dodała, że jeśli ekopatrole sprawdzą się, to nie jest wykluczone, że taka formacja na stałe powstanie przy miejskiej spółce śmieciowej (MPO).
Na koniec czerwca urząd pracy w Elblągu miał zarejestrowanych 7371 osób bezrobotnych, a w powiecie elbląskim było ich 5414. Stopa bezrobocia na koniec maja w mieście wynosiła 16,9 proc., a w powiecie aż 28,3 proc.