Trwa ładowanie...
d2a42fr
d2a42fr

Eksperci o danych GUS: płace i zatrudnienie stabilne

Wrzesień nie przyniósł niespodzianek, od kilku miesięcy dynamika płac i zatrudnienia jest raczej stabilna - tak eksperci oceniają czwartkowe dane GUS. Różnią się jednak co do dalszych przewidywań: jedni nie wykluczają pogorszenia, inni wróżą wzrost zatrudnienia.
Share
d2a42fr

W czwartek Główny Urząd Statystyczny podał, że we wrześniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (zatrudniających powyżej 9 osób) wzrosło o 3,4 proc. w ujęciu rok do roku, a przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o 0,8 proc. w skali roku.

"Wrzesień nie przyniósł niespodzianek, jeśli chodzi o tempo wzrostu płac i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Od kilku miesięcy dynamika w jednym i drugim przypadku jest raczej stabilna, choć nie można niestety wykluczyć pogorszenia sytuacji w przyszłości. Ryzyko to związane jest z obserwowanym hamowaniem aktywności gospodarczej. Na taki scenariusz wskazują m.in. opublikowane w czwartek wyniki ankiety przeprowadzonej przez NBP wśród przedsiębiorców, którzy skorygowali w dół prognozy zatrudnienia w czwartym kwartale br." - skomentowała główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Dodała, że opublikowane dane GUS dotyczące rynku pracy są o tyle pozytywne, że nie wskazują na razie, aby działo się na nim coś niepokojącego. "W tym sensie nie są one argumentem za dalszymi obniżkami stóp procentowych. Ponieważ jednak niepewność co do kolejnych miesięcy jest spora, Rada Polityki Pieniężnej swoje decyzje w listopadzie opierać będzie w większym stopniu na danych napływających z gospodarki realnej, tj. na dynamice produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej" - podkreśliła Kurtek. Dodała, iż wydaje się, że jeśli dojdzie do kolejnego cięcia stóp procentowych w listopadzie, to nie będzie ono głębsze niż o 25 pkt bazowych.

d2a42fr

Także Piotr Piękoś ekonomista Banku Pekao powiedział, że wzrost płac utrzymuje się od dłuższego czasu na stabilnym poziomie. "Oczekujemy w najbliższym czasie dalszej stabilizacji płac, nie zaś ich wzrostu. Trend wzrostowy zatrudnienia jest utrzymany, ale jest on bardzo powolny i z pewnością w najbliższych miesiącach ujawni się to, że przemysł już nie będzie dłużej tak istotnie kreował etatów. Oczekuję, że nowe miejsca pracy będą powstawały w sektorze usług i handlu, które oparte na popycie krajowym, będą w stanie stworzyć nowe miejsca pracy" - zaznaczył Piękoś. Dodał, że czwartkowe dane GUS dotyczące rynku pracy wskazują na kontynuację odbudowy zatrudnienia, mimo osłabienia popytu zagranicznego.

Ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski zwrócił uwagę, że w ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się we wrześniu o 3,7 proc. w ujęciu rok do roku wobec 3,8 proc. w sierpniu. Według niego był to efekt stabilizacji inflacji konsumenckiej (CPI) na poziomie -0,3 proc. oraz spadku dynamiki nominalnych wynagrodzeń. "Oczekujemy, że w październiku roczna nominalna dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw ukształtuje się na poziomie około 3,5 proc." - zaznaczył. Ocenił, że czynnikiem ograniczającym wzrost nominalnych płac w najbliższych miesiącach będzie prognozowana deflacja, oddziałująca w kierunku zmniejszenia presji płacowej.

Odnosząc się do zatrudnienia, Jaworski ocenił, że w kierunku jego wzrostu oddziaływało uruchomienie dwóch centrów logistycznych przez firmę Amazon, bo we wrześniu zatrudniła ona w nich łącznie ok. 2 tys. pracowników i planuje dalsze zatrudnienie. "Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach umiarkowany wzrost zatrudnienia będzie kontynuowany" - wskazał Jaworski.

d2a42fr

Podziel się opinią

Share
d2a42fr
d2a42fr