Trwa ładowanie...

Eksperci widzą w lasach szansę na rozwój gospodarczy

Lasy mogą być ważną gałęzią gospodarki. Będą o tym przekonywać eksperci, którzy przyjadą dziś do Rovaniemi w Finlandii na drugi Europejski Tydzień Leśny.

Share
Eksperci widzą w lasach szansę na rozwój gospodarczy
Źródło: AFP, Fot: Karen Bleier
d382plc

Kristina Vuopala z Metsähallitus, czyli fińskiego odpowiednika naszych Lasów Państwowych powiedziała, że w tym roku goście z całego będą rozmawiać na temat zrównoważonego wykorzystywania lasów. "Przyjedzie do nas 400 osób, uczestników Światowego Kongresu Leśnego przy ONZ-cie. Będą delegacje z Kanady, Stanów Zjednoczonych, wszystkich krajów europejskich, a także ze środkowej Azji. Zatem jest to największe tego typu spotkanie na półkuli północnej" - mówiła Vuopala.

Podczas spotkania Finowie będą przedstawiać swoją wizję wykorzystywania drewna. Lasy w Finlandii stanowią 77 procent powierzchni. Fińskie firmy są światowymi liderami w produkcji papieru.

d382plc

Spotkaniom w ramach Europejskiego Tygodnia Leśnego będą towarzyszyć będą inne wydarzenia organizowane przez Sannę Kortelainen z biura promocji miasta Rovaniemi. "Przyniesiemy las do miasta. Jak widać tutaj na głównym placu miasta posadziliśmy 500 drzew, aby nasi goście mogli od razu poczuć klimat naszych lasów. Będzie tez wiele innych imprez mówiących o zrównoważonym wykorzystywaniu lasów, a także ich znaczeniu dla Finów i innych ludzi w przyszłości" - tłumaczyła Kortelainen.

Polska, podobnie jak Finlandia prowadzi zrównoważoną gospodarkę leśną. Lasy Państwowe dostarczają na rynek 35 milionów metrów sześciennych drewna rocznie. W tym samym czasie sadzonych jest 500 milionów drzew, także lasów w naszym kraju stale przybywa.

d382plc

Podziel się opinią

Share
d382plc
d382plc