Ekspert: mediacje w biznesie jednym z tańszych sposobów rozwiązywania sporów gospodarczych

Mediacje w biznesie są bardziej opłacalne niż prowadzenie sporu sądowego - przekonują eksperci. Dla przedsiębiorców to oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów. Korzyści płyną także dla podatników, bo każdy spór, który można rozstrzygnąć poza sądem, odciąża wymiar sprawiedliwości opłacany z publicznych pieniędzy - mówi PAP dyrektor Grzegorz Lang z Ministerstwa Gospodarki.

29.10.2015 15:25

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/11630/

W porównaniu ze sporami gospodarczymi toczonymi przed sądem, korzyści płynące z mediacji są związane przede wszystkim z oszczędnościami pieniędzy i czasu przez przedsiębiorców. "Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przeciętnie przedsiębiorca na rozwiązanie swojego sporu gospodarczego czeka w Polsce około 540 dni, do tego doliczymy czas na egzekucję sądową około 140 dni, no to mamy prawie 3 lata spędzone przez przedsiębiorcę w sądzie" - wylicza inicjator i koordynator Międzynarodowego Centrum Mediacji dr Ewelina Stobiecka. Jak dodaje, w przypadku mediacji, wypracowanie satysfakcjonującego obie strony kompromisu może zamknąć w ciągu kilku - kilkunastu tygodni.

Mediacje opłacają się także finansowo. Z danych przytaczanych przez Międzynarodowe Centrum Mediacji wynika, że porównując koszty prowadzenia procesu sądowego versus postępowanie mediacyjne, to jest około 10-krotna oszczędność w przypadku mediacji. Jeśli chodzi o skuteczność mediacji, to "dane z ośrodków renomowanych z zagranicy, które tych mediacji gospodarczych robią naprawdę dużo, to jest 80-porcentowanan skuteczność rozwiązania sporu na drodze mediacji" - podkreśla dr Stobiecka.

Co więcej można zwrócić się do sądu o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem lub nadanie jej klauzuli wykonalności, tak więc jej wartość w niczym nie ustępuje wyrokowi sądu.

Rozstrzyganie sporów gospodarczych poza salą sądową to także oszczędności dla podatników, bo odciążają wymiar sprawiedliwości - przekonuje dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki Grzegorz Lang. "Ja bym nie mówił o przerzuceniu kosztów, ponieważ tutaj nie chodzi o to, żeby promując polubowne metody rozwiązywania sporów, te same koszty ponosiły strony sporu. Jeżeli strony sporu zdecydują się na rozstrzygnięcie konfliktu poza sądem, to pewne koszty w ogóle nie powstaną. One nie powstaną po stronie podatnika, bo spór nie trafia do sądu, albo trafia w bardzo ograniczonym zakresie, w celu zatwierdzenia ugody, ale one są ograniczone dzięki temu, że daleko odformalizowana mediacja jest tańszym sposobem" - podkreśla Lang.

1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie ustawa, która ma zachęcić polskie firmy do mediacji. To postępowanie dobrowolne, odformalizowane, pozasądowe i poufne, gdzie skonfliktowane strony przy udziale niezależnego i bezstronnego mediatora określają kwestie sporne i opracowują obopólnie satysfakcjonujące rozwiązanie.

ksk/ mww/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01@pap.pl

hasło: OZsV2TzG%!if

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)